Nowa nazwa ery w Japonii-Reiwa 令和 (porządek i harmonia)

Dziś została ogłoszona nazwa nowej ery w Japonii. Obecna era Heisei 平成, zakończy się za miesiąc z historyczną abdykacją cesarza Akihito 明仁. Główny sekretarz gabinetu Yoshihide Suga ogłosił długo oczekiwaną nazwę, trzymając deskę z odręcznie napisanymi znakami. Premier Shinzo Abe zwrócił się do narodu, aby wyjaśnić jego znaczenie. Każde panowanie japońskiego cesarza, czyli gengo 元号 , otrzymuje nazwę, która jest następnie używana wraz z kalendarzem zachodnim do oznaczania lat.

Co dokładnie oznacza Reiwa 令和?

Termin „nowej ery” składa się z dwóch znaków rei 令 (porządek lub rozkaz) i wa 和 (pokój; harmonia ). Po raz pierwszy zaczerpnięto go ze starej antologii japońskich wierszy Manyōshū  万葉集 (Dziesięć tysięcy liści ). Na konferencji premier Abe wyjaśnił dziennikarzom dlaczego tym razem przy wyborze nazwy postanowiono sięgnąć do japońskiej kultury. Powiedział, że Manyōshū symbolizuje „głęboką kulturę publiczną i długą tradycję Japonii” oraz „Nasz naród stoi w obliczu wielkiego punktu zwrotnego, ale jest wiele japońskich wartości, które nie powinny zanikać”. W historii współczesnej Japonii były tylko cztery epoki: obecna era Heisei cesarza Akihito, która oznacza „osiągnięcie pokoju”, poprzedzona była erą Showa 昭和(1926–1989), którą można przetłumaczyć jako „oświeconą harmonię”. Wcześniej era Taishō 大正(1912-1926) oznaczała „wielką prawość”, podczas gdy Meiji gengo 明治元号 (1868-1912) oznaczało „oświeconą zasadę”.

Era Reiwa zacznie obowiązywać od 1 maja kiedy tytuł cesarza obejmie książe Naruhito 徳仁 (Kōtaishi Naruhito Shinnō皇太子徳仁親王 ).

Źródło zdjęć: REUTERS