W dzisiejszym artykule chciałam opisać jeszcze jedną tradycję związaną z nowym członkiem rodziny. Oprócz pierwszego prawdziwego jedzenia dziecka – okuizome oraz wizyty w świątyni w Inu no Hi jest też inna tradycja. Tradycja ta nazywa się お宮参り (Omiyamari). Inne nazwy tego święta używane w innych regionach to: 初宮詣 (hatsumiyamoude) i 産土参り (ubusunamairi)
Omiyamari oznacza pierwszą wizytę dziecka w świątyni. Wydarzenie to jest bardzo ważne dla rodziny i biorą w nim udział i rodzice i dziadkowie. Stricte według reguł dziewczynki swoją wizytę odbywają 32 po urodzeniu podczas gdy chłopcy 31 dni. Obecnie zasada ta nie jest tak przestrzegana i wybiera się raczej dogodny termin.
Dziecko na tę uroczystość ubierane jest w wykwintne kimono. Tutaj tak jak i w przypadku dokładności dni zasady są widziane jako tradycja, którą nie każdy może i chce spełnić. Tradycyjnie chłopcy noszą czarne bądź ciemno niebieskie kimona podczas gdy dziewczynki noszą czerwone bądź różowe.
W trakcie uroczystości nowy członek rodziny otrzymuje od mnicha błogosławieństwo. Tak jak to zwykle w Japonii bywa trzeba za nie zapłacić gotówką, nazywa się to 初穂料 (hatsuhoryou) bądź 玉串料 (tamagushiryou), którą podaje się w kopercie (熨斗袋 (noshibukuro).
Po uroczystościach wiele rodzin chce uwiecznić ten moment. Popularne są sesje zdjęciowe u fotografa.