Pierwszy publiczny test Maglev

W tym tygodniu Central Japan Railway Co (JR Tokai) przeprowadził pierwszy publiczny test ultraszybkiej i nowoczesnej kolei (Maglev) w Tsuru w prefekturze Yamanashi. Specjalnie zaproszeni na tę okazję goście oraz przedstawiciele prasy po przejściu przez nowo zaprojektowane bramki biletowe wsiedli na pokład pociągu. Krótko potem kolej niemal wystrzeliła po torze testowym o długości około 43 km z prędkością 500 km/h!

Pociągi z systemem maglev wykorzystują zaawansową technologię zwaną „L-Zero”, która pozwala maszynie w pierwszym stopniu na osiągnięcie prędkości 160 km/h w bardzo krótkim czasie. Po osiągnięciu 160 km/h pociągi Maglev (magnetic levitation) zaczynają powoli rozpędzać się do rekordowej prędkości ponad 500 km/h! Do tej pory najszybszymi pociągami w Japonii były Shinkansen’y poruszające się z prędkością 320 km/h.

JR Tokai planuje wprowadzić pociągi Maglev do 2027r. Trasa kolei ma przebiegać między Tokio a Nagoyą. Na 286-kilometrowej trasie pomiędzy Shinagawa a Nagoyą mają znaleźć się cztery stacje, w tym takie, które zostaną zlokalizowane 40 m pod ziemią.

Spółka planuje kolejne przejazdy testowe tym razem dla szerszej publiczności już w listopadzie.

maglev1

Źródło: www.japantoday.com
Źródło zdjęć: www.rakuyukai.org