Jak wynająć mieszkanie w Japonii?

 

Poszukiwaniem mieszkania lub najemcy oraz kwestiami formalnymi (umowa, itd.) związanymi z wynajmem mieszkania w Japonii zajmują się najczęściej agencje nieruchomości. Oferty wynajmu bezpośredniego są bardzo rzadkie, a Japończycy uważają je za również bardzo podejrzane. Z ofertą biura nieruchomości, które obsługuje obcokrajowców można zapoznać się poprzez stronę internetową, poprzez specjalne tablice ogłoszeniowe ulokowane wprost na ulicy lub poprzez prasę lokalną.

OgloszeniaPlan

Warto również pamiętać, iż wielu właścicieli niechętnie wynajmuje mieszkanie obcokrajowcom, którzy nie znają języka japońskiego. Na szczęście istnieje szereg agencji nieruchomości, które pośredniczą w wynajmie mieszkań cudzoziemcom, a właściciele nieruchomości znają język angielski.

Minimalny okres najmu mieszkania w Japonii wynosi 2 lata. Bardzo prawdopodobne, że niezbędne będą również informacje odnośnie zarobków oraz xero paszportu i karty kredytowej. Należy się również przygotować finansowo, w wielu agencjach ilość zaliczek (zwrotnych i bezzwrotnych) może wynosić nawet do 10-krotności miesięcznego czynszu! Gdy wybierzemy mieszkanie- płacimy reikin (odstępne dla właściciela w wysokości kilku miesięcznych opłat za czynsz- bezzwrotna) oraz chukai tesuryo (prowizję dla agencji w wysokości 1-miesięcznej kwoty czynszu- bezzwrotna). Po uregulowaniu tych opłat pozostanie nam tylko opłacenie shikikin (kaucja- zabezpieczenie przed szkodami w wysokości kilku miesięcznych opłat za czynsz- zwrotna po wynajmie) oraz oczywiście yachin (miesięczna opłata za czynsz)… Opłaty za energię, gaz i wodę również nie są ujęte w kwocie miesięcznego czynszu.

Gdy chcemy zminimalizować koszt, możemy skorzystać z ofert agencji zwanych gaijin houses, które proponują obcokrajowcom wynajem współdzielony mieszkań. Termin minimalnego najmu jest krótszy, a opłaty są niższe i jest ich mniej.

Przeglądając ogłoszenia mieszkań na wynajem możemy się spotkać z nazwami: apato– małe mieszkanie w starych budynkach (budynki powyżej 10 lat uznawane są za stare) oraz manshon– duże mieszkanie w nowoczesnym budownictwie. W Japonii używa się symboliki angielskiej odnośnie opisu mieszkań, i tak:

-1R (one room) to mieszkanie jednopokojowe, z wyodrębnionym miejscem na kuchenkę o powierzchni do 12m2;

-1K- 1 pokój + tzw. slepe- pomieszczenia kuchenna o powierzchni 3-4m2;

-1DK- 1 pokój + kuchnia (ok. 10m2);

-1LDK- 1 duży pokój (dzienny + jadalnia)+ duża kuchnia (11-25 m2);

-2LDK- kuchnio-pokój + 2 sypialnie itd.

MieszkanieSalon

Należy pamiętać, iż korytarzy i przedpokoi w zasadzie w Japonii nie ma, kuchnia- stanowi zwykle część salonu odgrodzoną kontuarem. Wszystkie mieszkania są wyposażone w łazienkę, wc i przedsionek (genkan)  oraz są umeblowane. Dla obcokrajowca mieszkania w Japonii mogą wydawać się szczególnie małe, gdyż z reguły są niższe niż w Europie (do 2,2 m wysokości). Inna przypadłość japońskiego mieszkania na wynajem to brak kuchenki! Pomimo, iż kuchnia jest umeblowana to najemca musi sam sobie kupić kuchenkę gazową oraz lampy sufitowe (każdy lokator demontuje je przy przeprowadzce).

Kilka japońskich agencji nieruchomości:

http://www.tokyoapartments.jp/

http://tokyoeasyrent.com/en/

http://www.tatami-guesthouse.com/

Gaijin houses:

http://www.oakhouse.jp/eng/

http://www.t-guesthouse.jp/