Nie każde „piwo” jest piwem

W Japonii istnieje jasny podział w warzonych napojach słodowych. Ze względu na skład procentowy słodu napoje dzielą się na piwa, nisko-słodowe piwa nazywane 発泡酒 (Happoshu) oraz inny alkohol niezawierający wcale słodu nazywany 第三のビール (dai-san no bīru). System podatkowy zabrania napojom posiadającym mniej niż 50% słodu do używania słowa ビール, piwo w nazwie.

Piwa

Piwo według prawa japońskiego musi być warzone przy użyciu co najmniej 50% słodu. To oznacza, że pozostałe 50% może być złożone z dodatków. Owe dodatki jakich można użyć też są opisane. Na liście znajdują się: słodowany jęczmień/pszenica, chmiel, ryż, kukurydza, sorgo, ziemniaki, cukier/karmel, skrobia, owoce, przyprawy, zioła, kwiaty, wodorosty, ostrygi i płatki bonito.

Happōshu

Nazwa oznacza dosłownie musujący napój alkoholowy. Happōshu to nisko-słodowe napoje według klasyfikacji odnośnie podatku VAT. Aby napój był określany jako Happoshu musi mieć mniej niż 50% słodu w sobie bądź mieć więcej niż 50% ale używać jako dodatków, produktów niedozwolonych. Nisko-słodowe piwa są popularne w Japonii ze względu na swoją cenę, która wynika z niższego opodatkowania. Wprawdzie kiedyś była większa różnica w smaku między piwem a Happoshu, dziś jednak ze względu na popularność mają też lepszy smak. Pierwsze takie napoje pojawiły się w Japonii w 1994 roku. Ceny Happoshu różnią się między sobą, ze względu na to, że w tej kategorii występują też piwa z dużą zawartością słodu.

第三のビール – Piwo trzeciej kategorii

Nazywane „piwem” do wypicia przed wypłatą, jest najtańszym z rodzai dostępnych w Japonii. Piwa trzeciej kategorii są najnowszym „wynalazkiem”, browary zaczęły je produkować w roku 2004. Aby napój nie był uznany za piwo musi być warzony na czymś innym niż pszenica bądź słód. Soja zwyczajna jest często używana przy produkcji „Dai san no bīru”.


Poniższa tabelka przedstawia kwotę podatku VAT dla 350ml napoju alkoholowego.

Piwo77 ¥ (2,97 zł)
Piwo nisko-słodoweProcentowy skład słodu na 50% i więcej77 ¥ (2,97 zł)
Piwo nisko-słodoweProcentowy skład słody wynosi mniej niż 50% ale więcej niż 25%.62 ¥ (2,39 zł)
Piwo nisko-słodoweProcentowy skład wynosi mniej niż 25%47 ¥ (1,81 zł)
Piwo trzeciej kategorii28 ¥ (1,08 zł)