Palmy, plaża, słońce i błękit oceanu… Czy wiedzieliście, że takie egzotyczne wakacje można spędzić również w Japonii? Charakteryzująca się podzwrotnikowym klimatem prefektura Okinawa 沖縄, dosłownie „lina na otwartym morzu”, to najbardziej wysunięta na południe japońska prefektura. Jako jedyna nie leży na żadnej z czterech głównych wysp – należy do archipelagu Riukiu, rozciągającego się między Tajwanem a wyspą Kiusiu. W skład Okinawy wchodzi 160 wysepek, z których 49 jest zamieszkanych przez ok 1,39 miliona ludności.
Krótko o historii
Już od XV wieku wyspy, a raczej Królestwo Riukiu, ze względu na swoje położenie, były łącznikiem handlowym między Japonią, Chinami, a południowo-wschodnią Azją. Zawarto układ trybutarno-handlowy z Chinami, a w 1609 po inwazji ze strony Satsumy (dzisiejsza Kagoshima) zostali zmuszeni do układu trybutarnego również z nimi, co na jakiś czas ograniczyło handel zagraniczny. Podczas restauracji Meiji w 1972 wyspy zostały zaneksowane przez japońskie wojsko, a w 1879 zostały nową prefekturą japońską o nazwie Okinawa. Podczas II wojny światowej miała miejsce wielka bitwa o Okinawę (1945) wygrana przez Amerykanów, których wojska do dziś stacjonują na wyspie w kilku bazach.
Kultura Okinawy
Okinawa różni się od pozostałych wysp Japonii do tego stopnia, że Japończycy wyrażają się o niej jak o „obcym kraju.” Ze względu na położenie i historię, mocno widoczne są wypływy kultury chińskiej, czego najlepszym przykładem jest architektura zamku królewskiego w Shuri. Nieodłącznym elementem krajobrazu Okinawy są olbrzymie grobowce w kształcie skorupy żółwia (jap. kamekōbaka), które przywędrowały z Chin w XVII wieku. Na niemal każdym dachu czy szczycie bramu można zobaczyć shīsa, czyli stróżujące psy-lwy.
Najpopularniejszym sportem na Okinawie jest karate, ale prefektura słynie wśród turystów głównie z plaż, jedzenia i wyjątkowej muzyki, która jest połączeniem tradycyjnych dźwięków z popularną muzyką amerykańską.
W przeciwieństwie do reszty Japonii, gdzie najpopularniejszymi wierzeniami są buddyzm i shintoizm, na Okinawie popularne są wierzenia bliskie animizmowi, a także szamanizm.
Jak spędzić czas?
Turyści na Okinawie najczęściej spędzają czas na plażach – opalają się, pływają (chociaż koniecznie trzeba uważać na niebezpieczne węże morskie i meduzy czyhające w wodzie), nurkują podziwiając bogatą faunę i florę, uprawiają sporty wodne, a także próbują łowienia ryb na morzu, ponieważ Okinawa słynie z gatunków niespotykanych w innych częściach Japonii.
Coś dla podniebienia
Na sam koniec warto wspomnieć o kulturze kulinarnej Okinawy, która, podobnie jak inne elementy kultury, jest wyjątkowa w porównaniu z resztą kraju. Silne są wpływy pobliskiego Tajwanu. Królują tutaj dania z wieprzowiny, i to dosłownie z każdej części! Najpopularniejsze dania to tibichi (ティビチ) – golonka, gōyā champurū (ゴーヤーチャンプルー), smażona wieprzowina z tofu i gorzkim melonem gōyā, gurukun (グルクン) – niewielka, tradycyjna okinawska ryba, czy sōki soba (ソーキそば) – zupa z makaronem i kawałkami tłustej pieczonej wieprzowiny.
Jak już wspominaliśmy, każda część świnki może się znaleźć na talerzu na Okinawie. Dla poszukiwaczy mocnych wrażeń polecamy spróbowanie jednego z chinmi, czyli „dziwnego jedzenia”. Przykładowo można skosztować mimigā (ミミガー) – świńskich uszek, a to tylko jedna z łagodniejszych propozycji. Oczywiście silne są też wpływy amerykańskie, czyli hamburgery, lody, szynka spam, a do picia piwo korzenne.
Tradycyjnym napitkiem alkoholowym jest awamori, mocny trunek ryżowy z nawet 60% zawartością alkoholu, wyrabiany z importowanego tajskiego ryżu jaśminowego (w przeszłości na Okinawie były problemy z importem ryżu z głębi Japonii).
Wyjątkowy klimat, odrębna kultura i błękit oceanu sprawiają, że Okinawa jest coraz częściej wybierana jako cel wakacyjnych wycieczek, nie tylko przez Japończyków, ale również obcokrajowców. Co prawda nie jest tak licznie oblegana jak pozostałe miejsca w Japonii, ale prężnie rozwijająca się turystyka i taniejące połączenia lotnicze być może wkrótce sprawią, że będzie to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przy okazji wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni.
źródła zdjęć: nenshuu.net, okinawastory.jp, japanupdate.com, expedia.co.jp, tabimo.jp, wbf.co.jp, kyounoryouri.co.jp, okinawa-information.com