Przyznane nagrody Akutagawa i Naoki!

W Japonii, 19 stycznia 2016 roku zostały przyznane nagrody Akutagawa i Naoki! W tym roku wyróżnienie Akutagawa dla nowych autorów trafiło do dwóch powieściopisarzy Yusho Takiguchi i Yukiko Motoya, nagrodę Naoki dla literatury popularnej natomiast zdobył Bumpei Aoyama.

Takiguchi, 33-latek pochodzący z Tokio, zdobył 154. nagrodę za pracę „Shindeinai Mono” („Ci, którzy nie są martwi”).

Motoya, 36-letnia dramaturg i producentka teatralna która pochodzi z prefektury Ishikawa, otrzymała nagrodę dla humorystycznej pracy „Irui Konin Tan” („Opowieści o małżeństwie innego rodzaju”).  Motoya w przeszłości została nominowana do nagrody trzykrotnie.

Aoyama – A 67-latek pochodzący z Yokohama, piszący powieści historyczne – otrzymał Nagrodę Naoki dla „Tsuma o Metoreba” („Biorąc żonę”), zbiór opowiadań przedstawiających społeczeństwo w okresie Edo.

Nagrody zostaną przekazane podczas uroczystej ceremonii w Tokio, która odbędzie się pod koniec lutego, każdy z nich otrzyma także 1 milion jenów nagrody.

Nagroda Akutagawa została założona w 1935 roku na pamiątkę znanego pisarza Ryūnosuke Akutagawa, natomiast nagroda Naoki, stworzona także w 1935 roku, pochodzi od popularnej pisarki Sanjugo Naoki.

 

 

źródło: japantimes.co.jp