Cały naród ćwiczy, czyli rajio taisō ラジオ体操

 

Rajio taisō (jap. ラジオ体操), czyli nadawane przez radio lub telewizję instrukcje ćwiczeń są integralną częścią japońskiej kultury. Prosta gimnastyka wykonywana do dźwięków muzyki fortepianowej nadawana jest kilka dziennie (codziennie o 6:30 oraz o 8:40, 12:00 i 15:00 z wyjątkiem niedziel) przez publiczną stację telewizyjną oraz radio NHK. Najczęściej w TV prezentowana jest w dwóch wersjach: rajio taisō 1- uniwersalna, dla osób w każdym wieku, którą można wykonywać również w pozycji siedzącej,  rajio taisō 2- szybsze tempo ćwiczeń, więcej ruchów. Każda z wersji trwa około 4 minut.

Zaskakujący może się wydawać fakt, iż narodowa gimnastyka Japończyków pochodzi z USA. W 1922 r. jedno z towarzystw ubezpieczeniowych sponsorowało audycję z gimnastyką w lokalnej rozgłośni radiowej w Massachusetts. W 1928 r. zabrzmiała ona po raz pierwszy na antenie japońskiej stacji radiowej NHK.

Po II wojnie światowej na krótki okres transmisje zostały przerwane z racji domniemanego zbyt militarnego charakteru, jednak w 1950 r. powróciły do łask i obecnie transmitowane są w całej Japonii. Przez cały ten okres muzyka pozostała ta sama, poddana tylko małym modyfikacjom.

Rajio taisō to zbiór ćwiczeń, które poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie osób je wykonujących. Gimnastykę wykonują dzieci w na zajęciach wychowania fizycznego w szkołach oraz osoby starsze, jak również pracownicy w tradycyjnych japońskich firmach.

 

 

źródła zdjęć: shotoku.ac.jp,