Rzymskie monety z IV w. odnalezione na Okinawie

 

Na wyspie Okinawa dokonano przełomowego z punktu widzenia historii Japonii odkrycia. Z ruin zamku Katsuren (Katsuren-jō 勝連城) w mieście Uruma wydobyto monety pochodzące najprawdopodobniej ze starożytnego Rzymu. Jest to pierwsze tego typu odkrycie na terenie Japonii.

Ruiny zamku Katsuren, Uruma

Wiadomo było już, że między XII a XV w. Okinawa prowadziła bardzo ożywione kontakty handlowe z Chinami i Azją Południowo-Wschodnią, jednak to znalezisko wskazuje na nieznany dotąd związek japońskiej wyspy z Europą.

Odnaleziono cztery monety, jednak wizerunek na nich jest nieczytelny ze względu na zniszczenie powierzchni. Za pomocą prześwietlenia naukowcom udało się zobaczyć wizerunek, który według nich przypomina Konstantyna I i żołnierza trzymającego włócznię. Oprócz tego wykopano również monetę z Imperium Osmańskiego z XVII wieku i pięć innych okrągłych metalowych przedmiotów, prawdopodobnie również monet.

Ruiny zamku Katsuren znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pozostałość po królestwie Ryūkyū. Odnalezione monety będzie można oglądać w Muzeum Historycznym Yonagusuku w Uruma do 25 listopada.

 

źródło zdjęć: japantimes.co.jp, kotobank.jp