Sanja Matsuri- Festiwal Trzech Świątyń

 

W trzeci weekend maja obchodzone jest jedno z najbardziej popularnych świat w Japonii- Sanja Matsuri. Podczas święta czci się 3 wielkich mężów: Hinokuma Hamanari, Hinokuma Takenari i Hajino Nakatomo – założycieli i fundatorów świątyni Sensō-ji, najstarszej shintoistycznej świątyni w Tokio. Założyciele świątyni byli rybakami, którzy w maju 628 roku wyłowili  z rzeki Sumida posąg buddyjskiego boga miłosierdzia Arakura Kannon. Niedługo po tym zdarzeniu trzech mężów zbudowało kaplicę, zwaną Sensō-ji, w której stanął wyłowiony posąg.

Sanja Matsuri to jeden z największych i najbarwniejszych festiwali w Japonii. Święto ku czci 3 wielkich mężów trwa 3 dni i  koncentruje się wokół trzech mikoshi, czyli trzech kapliczek.  Wyznawcy niosą na swych ramionach ulicami trzy kapliczki. Mimo, iż te trzy kapliczki są najważniejsze, to w tym samym czasie setki innych mikoshi paradują sąsiednimi uliczkami. Przez całą dzielnicę przelewa się barwnie ubrany pochód.

Podczas parady można odwiedzać liczne sklepiki i stragany, które oferują najróżniejszy asortyment, jak również przekąski. W czasie święta na ulicach można zobaczyć tradycyjnie ubrane gejsze, obejrzeć występy bębniarzy, a nawet spotkać członka Yakuzu, którego poznamy po tatuażach, zwanych irezumi