Sklepy typu „secondhand” w Japonii

 

Japończycy bez wątpienia przywiązują bardzo dużą uwagę do schludnego wyglądu. Na ulicach można zobaczyć rewię ostatnich krzyków mody. Większość młodych ludzi interesuje się modą i z każdym sezonem kupuje nowe kreacje zgodne z ostatnimi trendami. Co jednak zrobić ze starymi ubraniami, których nie chce się już nosić, ale są w zbyt dobrym stanie, żeby je wyrzucić? Podobnie jak w Polsce, można oddać je do secondhandu lub sprzedać do komisu.

Z drugiej strony, jeśli poszukujemy w Japonii rzeczy w dobrych cenach, lub po prostu czegoś oryginalnego, warto wybrać się do tego typu sklepów na zakupy, szczególnie, że większość rzeczy jest tam praktycznie w idealnym stanie. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów zarówno sklepów z odzieżą, jak i innymi przedmiotami codziennego użytku.

Sklepy z używaną odzieżą typu „vintage” ‐ furugiya 古着屋

Nieduże sklepiki, najczęściej pod szyldem furugiya 古着屋, czyli „sklep ze starymi ubraniami, gdzie można znaleźć używane ubrania, dodatki i buty. Każda rzecz ma metkę z ceną. Wiele tego typu sklepów jest „tematycznych”, na przykład skupiają się na ubraniach z bohaterami kreskówek Disneya lub z lat 80. Jest to świetnie miejsce do znalezienia oryginalnych ubrań, niekoniecznie markowych.

¥

12aw_shop_eva_02

Komisy z luksusowymi markami

Jeżeli mamy nieco grubszy portfel i jesteśmy fanami luksusowych marek, zdecydowanie warto poszukać w swojej okolicy sieci komisów odzieżowych, np. Komeyo, a także księgarni Bookoff. Są to często duże, wielopiętrowe sklepy, gdzie znajdziemy końcówki serii lub odsprzedane przez poprzednich właścicieli ubrania, torebki, a nawet biżuterię w niemal idealnym stanie. W większych sklepach, np. w Nagoyi, można znaleźć również osobne piętro z ubraniami na wagę, gdzie nierzadko za grosze można znaleźć w dużych koszach ubrania znanych projektantów.

Uwaga: można tam kupić również używane yukaty, kimona i dodatki do nich!

Recycle shops リサイルショップ

W tych niepozornych sklepikach można znaleźć dosłownie wszystko – używaną elektronikę, meble, dekoracje, zabawki, perfumy, książki i ubrania. Można tu też sprzedać swoje niechciane rzeczy, o ile działają i są w dobrym stanie. Recycle shop to świetne miejsce na poszukiwanie oryginalnych pamiątek z Japonii lub kupno drobnych elektronicznych sprzętów typu czajnik, toster lub suszarka do włosów na czas pobytu.

 

źródła zdjęć: nagoyainfo.jp, barashoten.com, shoecream.net, tamaburo.com, fashioncity.jp, komehyo.co.jp,