Zakupy za grosze – sklepy 100 jenowe

Choć Japonia powszechnie uchodzi za drogi kraj, to przy odrobinie wysiłku można znaleźć wprost niesamowite sposoby na zaoszczędzenie! Wiadomo, że sporym obciążeniem w budżecie turysty jest często zakup pamiątek. Zarówno osobom podróżującym po Japonii, jak i planującym dłuższy pobyt i stojących przed problemem wyposażenia mieszkania z pomocą przychodzą sklepy 100 jenowe (hyaku en shoppu).

Jak wskazuje sama nazwa towary w nich sprzedawane kosztują 100 jenów, a dokładniej 108 jenów po dodaniu 8-procentowego podatku konsumpcyjnego. Sporadycznie można w tych sklepach znaleźć także produkty w cenie 200 czy też 300 jenów, co i tak nie zmienia faktu, że zważywszy na wysoką jakość wykonania oraz niezwykle szeroki asortyment, ceny są śmieszne nawet po przeliczeniu na złotówki, a w odniesieniu do japońskich standardów cenowych to praktycznie za darmo.
Sklepy 100 jenowe mogą przyjmować postać małych stoisk w centrach handlowych, choć spotykane są także sklepy wielkopowierzchniowe, czasem nawet kilkupiętrowe, które bogactwem oferowanych towarów mogą konkurować z domami towarowymi. Asortyment obejmuje akcesoria kuchenne i zastawę stołową, podstawowe produkty spożywcze (przekąski, sosy i przyprawy), artykuły biurowe, środki czystości, artykuły łazienkowe, kosmetyki i zabawki oraz produkty sezonowe. W większych punktach usługowych znajdziemy nawet ubrania, akcesoria do robótek ręcznych i szycia czy też podstawowe narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Niektóre sklepy, jak na przykład Lawson Store 100 oferują także spory asortyment produktów spożywczych, w tym świeże owoce i warzywa, wędliny, nabiał, sosy i przyprawy oraz napoje.

Sklep 100 jenowy - bentoSklep 100 jenowy - Hello Kitty

 

Do największych sklepów należą Daiso (The Daisō) i CanDo, choć warto wspomnieć także o lokalnych markach takich jak Silk, Tokutokuya, czy Hyakuemon. Daiso jest ogólnokrajowym potentatem, który rozpoczął już ekspansję na rynki światowe. W samej Japonii sieć tej firmy obejmuje ponad 2750) placówek, a co miesiąc otwieranych jest kilka kolejnych. W czasie pobytu w Tokio warto zajrzeć do sklepu Daiso, zlokalizowanego na słynącej z młodzieżowej mody ulicy Takeshita w Harajuku – budynek ma 4 piętra i powierzchnię, nie bagatela 980 m2. Choć to i tak nic w porównaniu z 7-piętrowym kompleksem Daiso Giga Funabashi (w sąsiadującej z Tokio prefekturze Chiba) o powierzchni ponad 6600 m2!

Sklep 100 jenowy - pamiątki