Akihabara – elektryczne miasto w Tokio 秋葉原

Akihabara (jap. 秋葉原) to dzielnica w Tokio, która jest centrum handlu sprzętem elektronicznym, grami komputerowymi i anime.

Już po II wojnie światowej Akihabara zyskała miano ”Elektrycznego Miasta”, gdyż to właśnie w tej dzielnicy można było kupić pralki, lodówki, telewizory, wieże stereo i inne zdobycze najnowszej techniki. Po 1980 roku większość sklepów w Akihabara zaczęło sprzedawać komputery domowe, które do tej pory były  używane głównie przez specjalistów. Rozwinął się rynek gier komputerowych, mangi i anime, a co za tym idzie pojawili się nowi konsumenci – fani japońskiej popkultury zwani otaku, odznaczający się nieraz obsesyjnym wręcz zamiłowaniem do mangi oraz anime.

Akihabara kiedyś…

…i Akihabara dziś

Subkultura otaku zdecydowanie miała wpływ na obecny kształt dzielnicy Akihabara. Ulice wypełnione są grafikami z postaciami ze znanych mang i anime, często widać też ludzi przebranych na ulubione postacie z animacji lub gier. Kobiety przebrane za pokojówki bądź mężczyźni przebrani za majordoma zachęcają do wstąpienia do lokalu, gdzie przez chwilę można skorzystać z prywatnego służącego. W dzielnicy odbywają się liczne imprezy, wydarzenia i konwenty, podczas których fani mogą poznać autorów dzieł tak bliskich ich sercom.

Pani w przebraniu zaprasza do kawiarni

Setki małych i większych sklepów elektronicznych oferują wszystko: od najnowszych komputerów, aparatów, telefonów i sprzętu AGD przez towary ”z drugiej ręki”, po elektroniczny złom. Należy pamiętać, iż niektórych sprzętów elektronicznych oferowanych w Akihabara można używać jedynie w Japonii, z racji różnicy napięcia oraz innych aspektów technicznych. Jednak wybór modeli międzynarodowych i tak jest niezmiernie szeroki, a większość sklepów oferuje zakupy duty free (na przedmioty o wartości powyżej 10 tys jenów).

Sklep z używanymi aparatami fotograficznymi

Wrażenie na fanach elektronicznych nowinek na pewno zrobią sklepy Yodobashi Camera oraz Mandarake (największy na świecie sklep mangi i anime). Po zakupach można zwiedzić kompleks Akihabara Crossfield, w który poza sklepami i restauracjami mieści się również Tokyo Anime Center (wystawy, imprezy związane z anime).

Regały z mangami w sklepie Mandarake

źródła zdjęć: udn.com, jaa2100.org,