Świątynia wojowniczych mnichów

Negoro-ji (根来寺) to zespół świątyń wniesionych na zboczu góry Izumi Katsuragi (和泉葛城山), górującej nad miastem Iwade (岩出市), w prefekturze Wakayama. W roku 1087 En no Gyōja (役小角), buddyjski asceta, założył w tym miejscu centrum, mające na celu szerzenie buddyzmu.

Na przestrzeni wieków Negoro-ji rozrastało się, w okresie największej świetności dochodząc nawet do zarotnej liczby 2700 świątyń na swoim terenie. Z dużą liczbą mieszkańców, będąc ważnym ośrodkiem religijnym, Negoro-ji zyskiwało sobie coraz szerszą strefę wpływów. Z tego powodu wybitny dowódca Toyotomi Hideyoshi (豐臣 秀吉) w 1585 roku przybył z armią, by zdobyć, a następni doszczętnie spalić wszystkie okoliczne świątynie. Jedną z ważnych przesłanek do ataku było utrzymywanie przez Negoro-ji specjalnej jednostki wojskowej składającej się z mnichów: Negoro-shū (根来衆), potrafiących doskonale władać bronią klasyczną, jak i wysoce niebezpieczną bronią palną.

W XVII wieku, w erze Edo została zainicjowana rekonstrukcja rekonstrukcja Negoro-ji. I choć wiele świątyń poddanych zostało gruntownym zmianom, to dzięki władcom tamtych czasów możemy podziwiać kompleks świątynny do dziś.

Źródła zdjęć: japanwallpaper.flowersentence.com,