W poprzednim poście była mowa o święcie Nebuta w Aomori (pref. Aomori), natomiast przy okazji omówienia festiwalu Tanabata opisane zostały najbardziej spektakularne obchody w Sendai (pref. Miyagi). Dzisiaj nadszedł czas na przedstawienie ostatniego z 3 największych festiwali regionu Tōhoku (Tōhoku Sandai Matsuri), czyli Święta Lampionów (Kantō Matsuri) w mieście Akita – stolicy pref. Akita, które obchodzone jest w dniach od 3 do 6 sierpnia. Podobnie jak święto Nebuta, w 1980 r. festiwal w Akicie został oznaczony mianem Ważnego Niematerialnego Zabytku Kultury Ludowej (Jūyō Mukei Minzoku Bunkazai).
Początki obchodów święta sięgają połowy XVIII w. , natomiast najstarsza zachowana pisemna wzmianka o festiwalu datowana jest na 1789 r. Wówczas obchodzono go w okresie pomiędzy Tanabata świętowanym 7. dnia 7. miesiąca księżycowego, a Świętem Zmarłych (obon) przypadającym na 15. dzień 7. miesiąca księżycowego. Celem święta było zapewnienie obfitości plonów pięciu zbóż, odegnanie nieszczęść i klęsk żywiołowych oraz dokonanie postępów w sztukach rękodzielniczych. Kantō Matsuri wzięło swoją nazwę od lampionów (tō) zawieszonych na bambusowych tyczkach (kan), którymi manewrują uczestnicy obchodów. Wygląd kantō odzwierciedla ich symboliczną funkcję – sam stelaż ma przypominać kłosy ryżu (inaho), natomiast poszczególne latarnie nawiązują kształtem do słomianych worków (komedawara), w których przechowywany jest zebrany ryż.
Pokaz umiejętności manewrowania bambusowym stelażem stanowi centralny punkt obchodów. Specjalnie wyszkoleni śmiałkowie próbują za wszelką cenę utrzymać w pionie wielometrową konstrukcję, opierając drążek na różnych częściach ciała – począwszy od dłoni podniesionej w górę ręki, poprzez bark i czoło, na biodrze skończywszy. Wymaga to niebywałej zwinności i tężyzny fizycznej, ponieważ pełnowymiarowe latarnie ważą aż 50 kg, mierzą 12 metrów i zawieszonych jest na nich 46 lampionów. Pewni siebie turyści w specjalnym kąciku (taiken kōnā) mogą spróbować tej trudnej sztuki. Choć na początek lepiej zmierzyć się z kantō przeznaczonymi dla młodzieży szkolnej, które ważą 15 kg, osiągają wysokość 7 metrów i zdobią je 24 lampiony, w których płoną prawdziwe świece.