Święto Nebuta w Aomori

 
Święto Nebuta (Nebuta Matsuri) obchodzone w dniach od 2 do 7 sierpnia w mieście Aomori (stolica pref. Aomori) w północno-wschodniej Japonii jest obok obchodów Tanabata w Sendai (pref. Miyagi) i święta Kantō (Kantō Matsuri) w mieście Akita (stolica pref. Akita) jednym z 3 największych festiwali regionu Tōhoku (Tōhoku Sandai Matsuri). To właśnie święto Nebuta przyciąga najwięcej zwiedzających – przez 6 dni festiwalu Aomori odwiedza w sumie ponad 3 mln osób (2008 r.)! Choć większą dzienną liczbą zwiedzających cieszy się Tanabata w Sendai, gdzie zaledwie jednego dnia gromadzi się ponad 680 tys. turystów!

Mianem nebuta, użytego w nazwie święta, określa się ogromne makiety przedstawiające postaci historyczne i mitologiczne, bóstwa japońskiego panteonu i demony oraz bohaterów legend i podań ludowych, które ciągnięte są w uroczystej procesji przechodzącej ulicami miasta. Makiety pierwotnie były wykonywane z papieru rozciągniętego na bambusowym stelażu i podświetlane lampionami, jednak współcześnie do wykonania rusztowania używa się drutu, a do oświetlenia jarzeniówek zasilanych akumulatorem. Wedle legendy początki święta sięgają okresu Heian (794-1185), kiedy to wojownik zwany Tamuramaro Sakanoue w celu zmylenia wroga użył fortelu – wykorzystując lampiony i akompaniament bębnów i fletów upozorował natarcie wielkiej armii. W okresie Edo (1603-1868) i Meiji (1868-1912) ze względu na niebezpieczeństwo wzniecenia pożaru, pochody były zakazane. Tradycja została wznowiona w ostatnich latach II wojny światowej, a w 1980 r. święto Nebuta zostało oznaczone mianem Ważnego Niematerialnego Zabytku Kultury Ludowej (Jūyō Mukei Minzoku Bunkazai).

Najważniejszymi wydarzeniami w czasie festiwalu są wieczorne (19:10-21:00) procesje 20 wielkoformatowych nebuta, które przemierzają miasto w dniach od 4 do 6 sierpnia. W ostatni dzień – 7 sierpnia pochód odbywa się w ciągu dnia (13:00-15:00), a obchody święta uwieńczone są spektakularną paradą 6 przepięknie podświetlonych nebuta na wodach zatoki Aomori z towarzyszącym mu pokazem fajerwerków (19:15-21:00).