Tanie podróżowanie – Tokio

 
Jeżeli planujemy się dużo przemieszczać w okręgu metropolitalnym warto rozważyć zakup biletu jednodniowego (ichinichi jōshaken). W zależności od przewoźników, z których będziemy korzystać możemy wybierać spośród następujących opcji.
Jeśli planujemy się dużo przemieszczać i pokonywać dłuższe odległości zarówno pociągami jak i metrem, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup biletu jednodniowego na wszystkie środki komunikacji zwanego Tokyo Furii Kippu. Umożliwia on korzystanie ze stołecznych linii JR (Japan Railway), wszystkich linii metra Toei i Tokyo Metro, a ponadto z autobusów Toei (Tobasu), kolejki elektrycznej (linia Arakawa) oraz pociągu Nippori i Toneri Liner. Jednak musimy liczyć się z wydatkiem wysokości 1580 jenów. Karnet ten dostępny jest na stacjach JR, stacjach metra Toei, w biurach sprzedaży autobusów miejskich, a także na głównych stacjach Tokyo Metro.

Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu, warto spróbować tak zaplanować trasę, aby miejsca, które będziemy odwiedzać znajdowały się w pobliżu stacji metra jednego operatora, wówczas za całodniowy bilet zapłacimy jedynie 700 jenów w przypadku metra Toei lub 710 jenów, jeżeli poruszamy się pociągami Tokyo Metro. To spora oszczędność, bowiem pojedynczy przejazd, w zależności od długości trasy, kosztuje od 170 do 310 jenów. W przypadku zakupu biletu jednodniowego Toei, oprócz metra możemy także poruszać się autobusami Toei oraz wspomnianą wyżej kolejką elektryczną. Bilety można kupić w dzień podróży w automatach biletowych, natomiast jeżeli chcemy nabyć bilet z wyprzedzeniem, wówczas musimy się udać do kas biletowych metra lub punktów sprzedaży Toei. Natomiast jeśli mamy zamiar korzystać z całej stołecznej sieci metra, to dobrym rozwiązaniem, przy dużej ilości przejazdów, jest zakup wspólnego biletu obu przewoźników (kyōtsū ichinichi jōshaken). Dostępny jest on w automatach biletowych na wszystkich stacjach metra, jednak nie da się go kupić w przedsprzedaży.

Natomiast jeżeli będziemy się przemieszczać wyłącznie pociągami JR, wówczas bilet jednodniowy możemy nabyć w cenie 730 jenów. Jeśli planujemy przejazd na wyspę Odaiba i zwiedzanie w rejonie Zatoki Tokijskiej to warto zaopatrzyć się w całodzienny bilet na linię Yurikamome, którego koszt wynosi 800 jenów.