Uroczy sojusznik w walce z niepogodą.

Przechadzając się ulicami japońskiego miasta można zobaczyć wiszące w oknach domów małe, białe laleczki. Przypominające duchy talizmany nazywają się Teru Teru Bōzu (てるてる坊主). Ich zadanie jest proste – zapewnić dobrą, słoneczną pogodę.

Historia ich powstania owiana jest tajemnicą. Popularnością cieszyły się w XVII wieku, choć niektóre źródła wskazują na ich występowanie już w VIII wieku naszej ery. Według jednej z wersjii historii lalka ma symbolizować postać dawnego mnicha buddyjskiego, który odpowiednimi inkantacjami potrafił sprowadzić słoneczną pogodę. Inna wersja wskazuje na podobieństwo Teru Teru Bōzu do duchów gór.

Przygotowywanie laleczek szczególnie popularne jest wśród dzieci, na przykład w przeddzień szkolnej wycieczki, gdy chcą sobie zapewnić przyjazną aurę na czas podróży.

Patrząc na pogodę za oknem oraz na prognozę meteorologiczną na ten tydzień, zastanawiam się nad przygotowaniem i powieszeniem białej laleczki i za swoim oknem, z nadzieją że zasięg działalności Teru Teru Bōzu obejmuje także Polskę.

Źródła zdjęć: www.omiyageblogs.ca, soranews24.com