Współczesna literatura – Ryū Murakami 村上 龍

Japoński świat literatury może poszczycić się dwoma autorami o podobnym nazwisku. Ten bardziej znany w Polsce, Haruki Murakami, zawojował polski rynek czytelniczy powieściami takimi jak „Norwegian Wood” czy „Przygoda z owcą”. Jest jeszcze jednak drugi autor o nazwisku Murakami, który zajmuje się o wiele cięższą tematyką, a jego życiorys to książkowy przykład życia młodego buntownika-artysty.

Ryū Murakami (jap. Murakami Ryū 村上 龍) urodził się 19 lutego 1952 roku w prefekturze Nagasaki.  W liceum należał do zespołu rockowego, gdzie grał na perkusji. Latem w trzeciej klasie zabarykadował się z kolegami na dachu swojej szkoły, przez co musiał odbyć 3 miesiące aresztu domowego. To w tym czasie zapoznał się z kulturą hipisowską, która później wywarła na niego duży wpływ.

Po ukończeniu liceum zbuntowany Murakami imał się różnych zajęć – ponownie założył zespół rockowy, zorganizował rockowy festiwal, a także tworzył krótkie filmy na taśmie 8-milimetrowej. Pół roku uczył się na wydziale sitodruku w szkole artystycznej Gendaishichosha w Tokio. Później zagłębił się w studiowanie rzeźby, a w latach 90. założył własną wytwórnię muzyczną przy Sony Music, Murakami, rozpowszechniającą kubańską muzykę w Japonii. Do dziś jest redaktorem naczelnym emailowego magazynu JMM (Japan Mail Media), a od 2006 roku prowadzi program na antenie TV Tokyo. Można też go oglądać na Youtubie, gdzie prowadzi swój własny kanał „MurakamiRyuRVR”.

Bestsellerowym dziełem Murakamiego jest Kagirinaku toumei ni chikau buruu 限りなく透明に近いブルー, czyli „Bezgranicznie prawie przezroczysty błękit”, opowiadający o szalonych przygodach grupy przyjaciół w latach 70. Książka została okrzyknięta przez krytyków „początkiem nowego stylu w japońskiej literaturze” i wygrała prestiżową nagrodę Akutagawy. Autor wyreżyserował również filmową adaptację książki o tym samym tytule.

 

źródła zdjęć: laughy.jp