Japońscy artyści współcześni

Japoński rynek artystyczny jest słynny na całym świecie. Podejście do sztuki współczesnej według artystów z Kraju Kwitnącej Wiśni ma swoich fanów w każdym zakątku świata, a zachodnie firmy chętnie z nimi współpracują przy tworzeniu najnowszych kolekcji ubrań czy wzorów tkanin. Poniżej przedstawiamy sylwetki trzech wyjątkowych współczesnych japońskich artystów.

Yayoi Kusama

Urodzona w 1929 Yayoi Kusama zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem, rzeźbą, perfomance, filmem, instalacjami, literaturą, projektowaniem przedmiotów i ubrań… To prawdziwa „artystka renesansu”. Jej sygnaturą są kropki, które często pojawiają się w jej pracach. Najbardziej znana praca to ‘Infinity Mirror Room – Phalli’s Field’, czyli całe pokoje pokryte miękkimi, zaokrąglonymi obiektami, całymi w kolorowych kropkach oraz lustrami. W 2014 roku w  galerii Victoria Miro w Londynie wystawiła serię rzeźb z dyni, mających osobiste znaczenie dla artystki.

Riusuke Fukahori

Urodzony w 1973 roku w prefekturze Aichi w Japonii. Głównym przedmiotem jego fotorealistycznych obrazów jest złota rybka. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Aichi w 1995, ale prawdziwy przełom w jego twórczości nastąpił, gdy odkrył, że złotą rybka, którą się nie zajmowal od 7 lat, nadal żyje. Nazwał to wydarzenie „Zbawieniem Złotej Rybki” i używa go do eksploracji motywów życia i śmierci.

Takashi Murakami

Wychowany w Tokio w latach 60. Takashi Murakami wyrósł na jednego z czołowych japońskich artystów postmodernistycznych. Jest uważany za twórcę stylu „Superflat”, która nie uznaje zachodnich technik perspektywy i zamiast tego czerpie z japońskiej popkultury, animacji i wysokiej sztuki. Znany jest dzięki wystawom podróżującym po całym świecie, a także kolaboracjami z Louis Vuitton czy Kanye Westem.

mura023

źródła zdjęć: arttattler.com, flickr.com, klassikmagazine.com, scaruffi.com, telegraph.co.uk, blumandpoe.com, mymodernmet.com