Zakochane skały Meoto Iwa (夫婦岩)

Czy w Japonii nawet skały mają duszę? W prefekturze Mie w miejscowości Futami można podziwiać skały Meoto Iwa, zwane „poślubionymi skałami”. Są to dwie skały połączone grubym sznurem shimenawa, który ma 35 metrów długości. Na większej, uznawanej za reprezentującą mężczyznę skale, znajduje się brama toori, która oznacza święte miejsce według wyznawców sintoizmu.

Według japońskich wierzeń sintoistycznych, skały te reprezentują parę bóstw: Izanagi i Izanami. Ich historia przypomina znaną nam tragedię Orfeusza i Eurydyki, którzy podobnie jak japońskie bóstwa zostali rozdzieleni w świecie umarłych. Izanagi mógł wyprowadzić ukochaną z powrotem do świata żywych pod warunkiem, że się za nią nie obejrzy, ale złamał te obietnicę i przez to para została rozdzielona na zawsze.

W pobliżu skał, nad brzegiem morza znajduje się świątynia Okitama poświęcona bóstwu jedzenia, Miketsu. W jej okolicy znajduje się mnóstwo statuetek żab, które dodają jeszcze więcej bajkowego uroku temu wyjątkowemu miejscu.

kaeru

Najbardziej polecanym czasem do odwiedzenia tego miejsca jest wczesne lato, kiedy to można podziwiać słońce wschodzące pomiędzy skałami. Natomiast przy odrobinie szczęścia do widoku dołącza sylwetka góry Fuji.

 

źródło: kankomie.or.jp, japan-guide.com