W Tokio powstanie wieżowiec z drewna

 

Japonia może poszczycić się najwyższą wolnostojącą wieżą i drugim najwyższym budynkiem na świecie – Tokyo Sky Tree. Ma 634 m wysokości i została uroczyście otwarta dla zwiedzających w 2012 r. Pojawiły się jednak plany, aby zbudować podobny budynek, którego wysokość mogłaby się wydawać niezbyt imponująca, gdyby nie fakt, że będzie on skontruowany z… drewna.

Japońska firma zajmująca się dostarczaniem wysokiej jakości drewna Sumitomo Forestry zaprezentowała niedawno całemu światu swój ambitny plan. Do 2041 r. mają zamiar zbudować drewniany budynek o wysokości 350m. Pochłonie on około 600 miliardów jenów – to jest ok. 19 miliardów złotych. Pieniądze nie grają jednak roli, jeśli w grę wchodzą wyższe idee, a tak jest w tym przypadku.

Projekty wnętrza

Firma ma zamiar osiągnąć dzięki drewnianemu budynkowi trzy cele: zmienić miasto w las, promować stosowanie drewna w budownictwie oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, chroniąc środowisko. Poprzez wykorzystanie tak dużej ilości drewna (które obecnie wykorzystywane jest jedynie w 30%, a reszta jest zostawiana sama sobie i przez to się marnuje) liczą na zwiększenie nasadzeń nowych drzew.

Przekrój projektu budynku

Konstrukcja samego budynku będzie umożliwiała bliższy kontakt z zielenią w samym centrum Tokio.

Co sądzicie o takim pomyśle? Czy żyjemy już w przyszłości jak z powieści science-fiction, gdzie każdy centymetr kwadratowy ziemi staje się tak drogocenny, że ludzie przenoszą swoje życie do kondygnacji wysokich wieżowców?

źródło: sfc.jp