Festiwal śniegu w Sapporo – さっぽろ雪まつり

Co robią zimą mieszkańcy mroźnej japońskiej wyspy Hokkaidō? Przyozdabiają stolicę prefektury niesamowitymi rzeźbami z lodu! Co roku w drugim tygodniu lutego przez ok. tydzień w Sapporo odbywa się Festiwal Śniegu (Sapporo Yuki Matsuri, さっぽろ雪まつり). Festiwal jest połączeniem wystawy i konkursu rzeźb ze śniegu i lodu odbywającym się ood 1950 roku. Rzeźby ustawiane są wzdłuż alei Ōdori w dzielnicy rozrywki Susukino oraz w parku Satorando. Od 1974 r. do konkursu dopuszczanych jest kilkanaście drużyn zagranicznych wybranych na podstawie nadesłanych projektów.

W tym roku festiwal odbędzie się po raz 69., w dniach 4-11 lutego. Z początku było to lokalne wydarzenie, jednak z czasem zamieniło się w międzynarodowy event. Na pewno wpływ na to miało wsparcie udzielone organizatorom przez Japońskie Siły Samoobrony, które w latach 1955-2005 udostępniały swe koszary w dzielnicy Makomanai dla największych monumentów. Rzeźby wykonywali sami żołnierze, a obecnie głównie przedstawiciele firm i stowarzyszeń oraz grupy ochotników.

Śnieg przed festiwalem dowożony jest z specjalnego miejsca- strefy przemysłowej leżącej na północ od Sapporo w zatoce Ishikari. Największe rzeźby z lodu osiągają wysokość nawet 15 m i szerokość kilkudziesięciu metrów, a do ich wykonania zużywane jest ok. 500 pięciotonowych ciężarówek śniegu.

Dzieła często odnoszą się do bieżących lub przyszłych wydarzeń kulturalnych, sportowych, gospodarczych i politycznych. Przed największymi monumentami organizowane są koncerty muzyczne i pokazy, są też miejsca zabaw dla dzieci (w tym lodowe zjeżdżalnie i igloo) oraz punkty sprzedaży ciepłych napojów i przekąsek.

 

źródła zdjęć: tomavel.com, lifepages.jp, wbf.co.jp, excite.co.jp