Zrozumieć Japonię w siedmiu słowach

Istnieją takie Japońskie słowa, które pomogą Tobie porozumiewać się w tym pięknym kraju ale istnieją również takie dzięki, którym można zrozumieć kulturę Japońską. Poniżej przedstawimy 7 kluczowych słów, które przyblizą nam Kraj Kwitnącej Wiśni.

1. Genki (元 気) – koncepcja składająca jię z takich elementów jak zdrowie, entuzjazm i energia – czyli wszystko co pozytywne.

2. Mottainai (も っ た い な い, 勿 体 無 い) – czyli swego rodzaju poczucie żalu, gdy coś tracimy. Japończycy niezwykle dbają o to aby nie marnować jedzenia, czasu, zdrowia i dbać o to co dała natura.

3. Ganbatte (が ん ば っ て) – można przetłumaczyć jako „jak najlepiej”. To japońska etyka mówiąca o tym aby zawsze dawać z siebie wszystko.

3. Kawaii (可愛 い) – czyli wszystko co słodkie, miłe, piękne, czarujące – od bliskich osób poprzez zwierzęta do rzeczy materialnych.

4. Otsukare (お 疲 れ) – oznacza „zmęczenie”. Kiedy ludzie po wielu godzinach pracy wychodzą z biura, w nocy, mówią – otsukaresama deshita (jestem zmęczony). W języku japońskim są to bardzo miłe słowa.

5. Shoganai (し ょ う が な い) – „to nie może pomóc”. To japońska filozofia przyjmującą swój los. Zwrot jest używany, aby wyjaśnić, dlaczego większość Japończyków nie interesuje się polityką.

6.  Yoroshiku (よ ろ し く) – jest trudnym do przetłumaczenia słowem. Najlepszym tłumaczenie jest „proszę być dla mnie miłym”. Jest używany podczas pobytu/wprowadzenia się do Japonii.

7. Itadakimasu (い た だ き ま す) – „pokorne przyjęcie” posiłku. Forma podziękowania (używana przez rozpoczęciem jedzenia) wszystkim, którzy przyczynili się do „powstania” posiłku (osoba, która przygotowała posiłek, zwierzęta, rośliny itp.) Również używane na koniec Gochisōsama deshita (ごちそうさまでした -)

źródło: japan-talk.com, aroundtheworldin80jobs.com