Słodkie sake? Amazake!

 

Amazake, czyli w dosłownym znaczeniu ”słodkie sake”  wbrew swojej nazwie posiada śladowe ilości alkoholu, bądź nie posiada go wcale. Słodki smak i kremowa konsystencja czynią go niezwykle atrakcyjnym… dla dzieci!

Pierwsze wzmianki o napoju ze sfermentowanego ryżu pochodzą z okresu Kofun. Obecnie jest on obowiązkowym dodatkiem z okazji tradycyjnych japońskich świąt, tj. Nowego Roku, czy Hinamatsuri- dnia dziewczynek.

Amazake przygotowywane jest z gotowanego ryżu, który mieszany jest z grzybami koji, odpowiednikiem drożdży w polskiej kuchni. Ryż z grzybami gotuje się przez kilka lub kilkanaście godzin, aż ryż stanie się bardzo miękki i delikatny. Otrzymany wywar rozcieńcza się z wodą 1:1. Tak przygotowane amazake można również używać do sałatek, jako słodzik, jako składnik deseru, smoothie, czy żywności dla niemowląt.

W napoju znajduje się bardzo dużo wartościowych substancji, m.in.: aminokwasy, enzymy, witaminy z grupy B, witamina E, błonnik, minerały, tj. żelazo, cynk, wapń, magnez. Być może również tego względu amazake jest również bardzo dobrym lekiem na… kaca!