Iluzja działania Iluzji optycznej, czyli ciekawa historia plotki z internetu.

Kilka lat temu popularna była w internecie teoria, że Japoński neurolog Yamamoto stworzył iluzje optyczną, dzięki której można zmierzyć samemu poziom stresu. Zasada jest prosta, im szybciej zdjęcie się porusza, tym w większym stresie jesteśmy. Jak szybko dla ciebie „porusza się” ten obrazek?

Czy kręci się szybko ? Jeśli tak … to nie musisz się bać :). Cała ta teoria nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Obrazek ten nie został stworzony przez Japońskiego neurologa Yamamoto. Nie został też stworzony przez Japońskiego psychoterapeutę Hashima Yamamoto , jak twierdziły jeszcze inne teorie. Obrazek ten „pochodzi” z Ukrainy, nie z Japonii i narysowany został przez Yurii Perepadie.

Teoria była głośną sprawą na Twitterze w 2018 roku do tego stopnia, że Yurii zaczął odkręcać to nieporozumienie. Na swoim instagramie napisał, że obrazek stworzył w roku 2016. Iluzja optyczna niema nic wspólnego z neurologiem Yamamoto, ponieważ takowy w ogóle nie istnieje.

Co ta iluzja optyczna ma rzeczywiście wspólnego z Japonią? Otóż jak twierdzi sam Yurii, efekt jaki zastosował do stworzenia tego obrazka nazywa się efektem Akiyoshi Kitaoki. Akiyoshi Kitaoka jest japońskim profesorem psychologii na uniwersytecie Ritsumeikan w Kyoto.

Pan Akiyoshi jest twórcą iluzji optycznych. Tworzy je dzięki zastosowaniu kontrastu między białymi i czarnymi liniami na kolorowym tle. Punkt na zdjęciu na który patrzymy pozostaje w miejscu, podczas gdy reszta wydaję się poruszać. Prace Pana Akioshiego są znane, możliwe, że wiele z was kojarzy ” rotating snakes „. „Węże” zdają się poruszać.

Na obrazku „primrose’s field” kwadraty wydają się być pofalowane. Są one jednak równą kratką.

W internecie często pojawiają się różne teorie i pogłoski. Większość z nich jest nieszkodliwa. Niektóre jednak warto sprawdzić, ponieważ prawda może mieć mało wspólnego z tym, co przekazywane jest w pogłoskach.

Strona Pana Akioshiego można zobaczyć tutaj,

Post Pana Yuriiego można zobaczyć tutaj,

Wytłumaczenie działania iluzji z wężami po angielsku i japońsku