Jak zamieszkać w Japonii?

Wiele osób wraz z fascynacją japońską kulturą odczuwa również wielką pokusę nie tylko odwiedzenia, ale zamieszkania na dłużej w tym kraju. Nie mają jednak zupełnie pojęcia, w jaki sposób tego dokonać, czy jest potrzebna wiza, jak można wynająć mieszkanie… Niektórzy szczęśliwcy mają znajomych, którym już się to udało i mogą zadawać im wszelkie pytania. Nasza redakcja również ma pobyt w Japonii za sobą i chętnie służy pomocą wszystkim Czytelnikom. Przygotowaliśmy prosty przewodnik, który da Wam wyobrażenie, co trzeba zrobić, aby wyjazd do Japonii na dłużej stał się realny.

  1. Przede wszystkim, jeśli marzysz po dłuższym pobycie, zacznij uczyć się japońskiego – bez tego będzie Ci bardzo, bardzo ciężko.
  2. Zapoznaj się również z publikacjami na temat kultury i obyczajów kraju, aby zminimalizować szok kulturowy. Przygotuj się jednak, że mimo wszystko go doświadczysz. Szok dosięga na miejscu nawet osoby, które studiowały japonistykę i/lub interesują się Japonią od dziecka.
  3. Zastanów się nad celem pobytu – czy chcesz podszlifować swój japoński? Zamieszkać na stałe i założyć rodzinę? Czy przeżyć roczną przygodę? Od tego zależy, o jaką wizę będziesz się starać.
  4. Wybierz miasto, lub przynajmniej okolice, w której będziesz przebywać na początku. W zależności od celu pobytu możesz preferować dużą metropolię, jaką jest Tokio, albo małe miasteczko, aby lepiej poznać kulturę i życie mieszkańców. Średnie miasta, takie jak Osaka, Kioto, Nagoya czy Kobe, również mają swoje plusy. Jeśli mieszkasz całe życie w małym miasteczku, przeprowadzka od razu do Tokio może być niemałym szokiem.

    Typowy dzień w Tokio 🙂

  5. Odłóż pieniądze na początek – bilet, mieszkanie, życie przed pierwszą wypłatą. Przykładowe kwoty, na jakie musisz się przygotować: bilet lotniczy w obie strony 4-5 tyś. zł, wynajem łóżka w hostelu na tydzień min. 500zł /wynajem pokoju na miesiąc min. 1,300zł + kaucja, kwota na przeżycie pierwszego miesiąca ok. 4,000zł.
  6. Poszukaj kontaktu z osobami, które już są na miejscu – mogą pomóc w załatwieniu pracy i mieszkania LUB jeśli jesteś studentem, poszukaj ofert staży, wolontariatów lub homestay w ramach współpracy Twojej uczelni z japońskimi. Obecnie przez media społecznościowe czy blogi można łatwo nawiązać kontakt z Polakami mieszkającymi na całym świecie. Dobrym tropem są grupy dyskusyjne kierunków japonistycznych, np. na Facebooku.
  7. Jak długo planujesz zostać? Na pobyt krótszy niż 90 dni nie potrzebujesz wizy. Jeśli planujesz głównie zwiedzać i jedynie co jakiś czas dorabiać, złóż wniosek o wizę „zwiedzaj i pracuj” – pisaliśmy o niej dokładnie w osobnym artykule. Pamiętaj jednak, że ogranicza ona czas, jaki możesz poświęcić na pracę – ma być ona jedynie dodatkiem do zwiedzania. Jeśli uda ci się dostać poważniejszą pracę na dłużej, pracodawca może wystąpić o wizę pracowniczą dla ciebie, nie możesz jednak na wizie „zwiedzaj i pracuj” zmienić kategorii pobytu – czyli na „zwiedzaj i pracuj” nie możesz znaleźć pracy i zostać na dłużej niż rok. Można jednak znaleźć pracodawcę podczas pobytu, wrócić do Polski, a on w tym czasie załatwi nam nową wizę pracowniczą.
  8. Jeśli twoim celem jest praca w Japonii na dłużej, przed wyjazdem spróbuj skontaktować się z potencjalnymi pracodawcami – mogą wystąpić o wizę pracowniczą dla ciebie.
  9. Kiedy masz już zamysł, gdzie będziesz dorabiać, zastanów się nad lokum. Wynajem samodzielnego mieszkania w Japonii jest bardzo skomplikowany, a wręcz niemożliwy dla obcokrajowca, który nie ma pracy. Większość agencji nie wynajmie nam mieszkania, jeśli nie mamy wizy pracowniczej / umowy o pracę. Konieczne będzie przedstawienie wielu dokumentów poświadczających naszą płynność finansową. Również czas wynajmu – 2 lata – nie będzie odpowiedni dla każdego. Samodzielne mieszkanie zostawmy więc na czas, kiedy będziemy mieć już stałą pracę i wizę.
    Świetnym rozwiązaniem dla obcokrajowców jest podnajęcie pokoju w mieszkaniu. Jest wiele agencji, które specjalizują się w tzw. „gaijin house”, czyli „domach dla obcokrajowców”, zwanymi również „share house”, „czyli wspólnym domem”. Koszt wynajęcia pokoju w takim mieszkaniu to w zależności od lokalizacji i standardu od 40,000 (~1,300zł) do 100,000 (~3,170zł) jenów za osobę miesięcznie. Po wyszukaniu „guest house tokyo” (lub jakiekolwiek inne większe miasto) odnajdziemy wiele lokalizacji. Taki pokój wynajmuje się na minimum miesiąc, a formalności można dopełnić po angielsku.
  10. Możesz również na początku zatrzymać się w hotelu lub hostelu, aby na własną rękę poszukać i pooglądać mieszkania / pokoje na dalszy pobyt. Tu radzimy wcześniejszą rezerwację.
  11. Wybierz datę pobytu i kup bilet. LOT ma bezpośrednie połączenia Warszawa-Narita-Warszawa 3 razy w tygodniu, jednak czasem taniej wychodzi skorzystać z wyszukiwarki lotów i polecieć z przesiadką. Koniecznie sprawdź wszystkie możliwe opcje.
  12. Zapoznaj się z przydatnymi informacjami przed podróżą, na przykład tymi na naszym blogu 🙂
  13. Pakuj walizki i rozpoczynaj przygodę!

Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości? Możesz do nas napisać! Postaramy się odpowiedzieć!