Japończycy na Igrzyskach Paraolimpijskich cz. 1

Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się co 4 lata, zazwyczaj kilka dni po igrzyskach olimpijskich. W igrzyskach mogą wziąć udział zawodnicy z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Pierwsze zawody paraolimpijskie odbyły się w roku 1960, żaden japończyk nie brał w nich udziału. Idea powstania igrzysk dla osób z niepełnosprawnością powstała w 1948. Weterani wojenni w dzień otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich zorganizowali zawody sportowe dla brytyjskich weteranów z urazem rdzenia kręgowego. W roku 1952 oprócz Brytyjczyków udział wzieli też Holendrzy. Zawody te znane byly pod nazwą „Stoke Mandeville Games” i zapoczątkowały igrzyska paraolimpijskie. Poniżej znajduje się lista Japońskich medalistów na Igrzyskach od roku 1964 do roku 1988.

1964 Tokio

imię i nazwiskomedaldyscyplinakonkurencja
S. Ando
T. Ando
T. Matsumoto
srebrnyłucznictwoAlbion round team open
S. Ando
T. Matsumoto
S. Saito
srebrnyłucznictwoFITA round team open
T. Ando
T. Matsumoto
brązowydartcheryMixed pairs open
S. Makiokabrązowypływanie50 m freestyle prone complete class 4
Shigeo Aonosrebrnypływanie50 m freestyle supine complete class 5
Takenori Yamazakisrebrnytenis stołowySingles C
Kazunari Otsukabrązowytenis stołowySingles C
Yasunori Igari
Fujio Watanabe
złotytenis stołowyDoubles C
Chiyono Inoue
Fumiyo Ogasawara
brązowytenis stołowyDoubles C
Shigeo Aono
Shigeo Harasawa
Teiichi Saito
srebrnyszermierkaMen’s sabre team

1968 Tel Awiw

imię i nazwiskomedaldyscyplinakonkurencja
T. Matsumoto
Tanaka
brązowydartcheryMixed pairs open
Mitsuaki Sakonjubrązowylekka atletykaNovices 60 m wheelchair dash A
Taketoshi Miyazawabrązowylekka atletyka100 m wheelchair C
Mitsuaki Sakonjubrązowylekka atletykaSlalom A
Makio Sugabrązowylekka atletykaSlalom B
Hisashi Furukawazłotylekka atletykaSlalom C
Mikio Egawasrebrnylekka atletykaSlalom C
Teruyoshi Tsuchiyabrązowylekka atletykaSlalom C
Kayoko Araisrebrnylekka atletykaSlalom C
Arimurabrązowypływanie50 m freestyle class 4 complete
Koyachizłotypływanie50 m freestyle class 4 incomplete
Nagumobrązowypodnoszenie ciężarówMen’s featherweight

1972 Heidelberg

imię i nazwiskomedaldyscyplinakonkurencja
NakamurasrebrnyłucznictwoMen’s St. Nicholas round paraplegic
Kazumi OhashibrązowyłucznictwoMen’s St. Nicholas round tetraplegic
Chisa YamahatabrązowyłucznictwoWomen’s St. Nicholas round paraplegic
Kazumi Ohashisrebrnylekka atletyka60 m wheelchair 1B
Tetsuya Matusosrebrnylekka atletykaSlalom 4
Yasuhiro Fujikawabrązowylekka atletykaSlalom 4
Shuji Sakamotozłotylekka atletykaSlalom 5
Hideshi Obasrebrnylekka atletykaSlalom 5
Megumi Kawakamizłotylekka atletykaPrecision javelin throw open
Yamahatazłotylekka atletykaSlalom 2
Kawakamisrebrnylekka atletykaSlalom 4
Michiko Tanakazłotylekka atletykaSlalom 5

1976 Toronto

imię i nazwiskomedaldyscyplinakonkurencja
Shigenobu HashiguchizłotyłucznictwoShort metric round open
Tomoko YamazakizłotyłucznictwoNovice round open
Hiroshi Nakagawabrązowylekka atletyka60 m 1C
Shuzo Yagisrebrnylekka atletyka60 m A
Chihiro Hattazłotylekka atletykaPrecision javelin throw C
Yoshiharu Honpasrebrnylekka atletykaPrecision javelin throw D
Zenji Hasegawabrązowylekka atletykaPrecision javelin throw D1
Hiroshi Nakagawasrebrnylekka atletykaSlalom 1C
Michio Saitosrebrnylekka atletykaSlalom 3
Yoshiteru Hoshizłotylekka atletykaSlalom 4
Isao Kishinozłotylekka atletykaSlalom 5
Kenichi Tomitasrebrnylekka atletykaSlalom 5
Yasuko Takeuchisrebrnylekka atletyka100 m B
Masami Morimotobrązowylekka atletyka800 m 5
Ryoko Sakurabazłotylekka atletykaPrecision javelin throw D
Yasuko Takeuchizłotylekka atletykaShot put B
Tomoko Yamazakizłotylekka atletykaSlalom 4
Masami Morimotozłotylekka atletykaSlalom 5
Harunori WakitazłotybowlsSingles C1

1980 Arnhem

imię i nazwiskomedaldyscyplinakonkurencja
Masao SatobrązowyłucznictwoDouble FITA round amputee
Tadashi KishinosrebrnyłucznictwoDouble FITA round novice tetraplegic
Chiyoko OhmaezłotyłucznictwoDouble FITA round novice paraplegic
S. Kobayashizłotylekka atletyka5000 m walk A
Hiromasa Matsuizłotylekka atletykaHigh jump B
S. Ishiisrebrnylekka atletykaHigh jump F
Masafumi Muramatsusrebrnylekka atletykaLong jump B
S. Ishiisrebrnylekka atletykaLong jump F
Kazuo Yamaguchibrązowylekka atletykaSlalom 1C
Yoshio Tsunodazłotylekka atletykaSlalom 2
Tadanobu Gozłotylekka atletykaSlalom 4
Masahiro Harasrebrnylekka atletykaSlalom 4
Fumio Ogawasrebrnylekka atletykaSlalom 5
Hiromi Nobumotozłotylekka atletyka100 m F
Y. Omshirobrązowylekka atletyka3000 m walk A
Hiromi Nobumotozłotylekka atletykaLong jump F
Hiromi Nobumotosrebrnylekka atletykaDiscus throw F
Hiromi Nobumotozłotylekka atletykaJavelin throw F
Hiromi Nobumotosrebrnylekka atletykaShot put F
Chiyoko Ohmaebrązowylekka atletykaSlalom 4
Toshiichi HatsumisrebrnybowlsSingles E
Seiji IshiizłotybowlsSingles F
Sato
Yoshiaki Takada
srebrnybowlsPairs D
Yoshio Tsunodabrązowypływanie25 m butterfly 2
Shoji Inoshitabrązowypływanie50 m backstroke F
Shoji Inoshitabrązowypływanie50 m freestyle F

1984 Nowy Jork, Stoke Mandeville

imię i nazwiskomedaldyscyplinakonkurencja
Hifumi SuzukisrebrnyłucznictwoDouble FITA round paraplegic
Yoshinori Simazubrązowylekka atletyka100 m B3
Mineho Ozakizłotylekka atletykaLong jump B2
Mineho Ozakisrebrnylekka atletykaTriple jump B2
Mineho Ozakibrązowylekka atletykaDiscus throw B2
Akihiko Onoderazłotylekka atletykaSlalom 1B
T. Sakuraisrebrnylekka atletykaSlalom 1C
Motoharu Matsuosrebrnylekka atletykaSlalom 2
N. Ogawazłotylekka atletykaSlalom 3
Masanori Nakamurazłotylekka atletykaSlalom 4
K. Nakahashibrązowylekka atletykaSlalom 5
Toshiko Kobayashizłotylekka atletyka100 m C8
Toshiko Kobayashisrebrnylekka atletyka200 m C8
Toshiko Kobayashibrązowylekka atletyka400 m C8
Toshiko Kobayashizłotylekka atletykaLong jump C8
K. Shiotazłotylekka atletykaSlalom 3
Masami Morimotozłotylekka atletykaSlalom 4
K. Yoshidasrebrnylekka atletykaSlalom 4
K. Sugenozłotylekka atletykaSlalom 5
T. Moritasrebrnylekka atletykaSlalom 5
Ekeda
N. Tamaya
brązowybowlsWomen’s pairs paraplegic
Etsuo Inouebrązowypływanie100 m breaststroke A3
Etsuo Inouebrązowypływanie100 m freestyle A3
DrużynabrązowykoszykówkaWomen’s team

1988 Seoul

imię i nazwiskomedaldyscyplinakonkurencja
Yoshihiro Inoue
Michio Okanishi
Junji Uchiyama
Shigetoshi Yoshida
brązowyłucznictwo Men’s double FITA round team 2–6
Narumi Fujiisrebrnyłucznictwo Men’s double short metric round 1A–1C
Kiyotaka Tashirosrebrnyłucznictwo Men’s single FITA round C7–C8
Yukio Minamibrązowylekko atletyka 100 m B1
Naoki Matsuibrązowy lekko atletyka 100 m C6
Yukio Minanibrązowy lekko atletyka High jump B1
Masanobi Horiuchibrązowy lekko atletyka High jump B2
Hiroaki Nakamurasrebrny lekko atletyka High jump B3
Mineho Ozakizłoty lekko atletyka Long jump B1
Yukio Mitabrązowy lekko atletyka Long jump B2
Mineho Ozakizłoty lekko atletyka Triple jump B1
Yukio Mitasrebrny lekko atletyka Triple jump B2
Shoichi Otsukabrązowy lekko atletyka Triple jump B3
Naoki Matsuizłoty lekko atletyka Club throw C6
Toshiaki Ogurabrązowy lekko atletyka Javelin throw A6/A8–9/L6
Mineho Ozakibrązowy lekko atletyka Javelin throw B1
Yuichi Yamamotozłoty lekko atletyka Shot put A4/A9
Toshiaki Ogurasrebrny lekko atletyka Shot put A6/A8–9/L6
Akihiko Onoderazłoty lekko atletyka Slalom 1B
Kiichiro Hashibazłoty lekko atletyka Slalom 1C
Kazumi Kanazawabrązowy lekko atletyka Slalom 2
Seiji Hayashizłoty lekko atletyka Slalom 3
Takao Ishiisrebrny lekko atletyka Slalom 3
Takeshi Iwasakibrązowy lekko atletyka Slalom 3
Katsuaki Takemurazłoty lekko atletyka Slalom 4
Yasuhiro Fujikawabrązowy lekko atletyka Slalom 4
Teruo Nozakibrązowy lekko atletyka Slalom 5–6
Maki Okadasrebrny lekko atletyka 100 m C8
Maki Okadazłoty lekko atletyka 400 m C8
Maki Okadazłoty lekko atletyka 800 m C8
Itsuko Maedabrązowy lekko atletyka Marathon 3
Yumi Itozłoty lekko atletyka Slalom 3
Michiyo Watanukisrebrny lekko atletyka Slalom 3
Rumi Sakauchizłoty lekko atletyka Slalom 4
Schiharu Imaizumibrązowy lekko atletyka Slalom 4
Mokoto ShinkawasrebrnyJudo Men’s 60 kg
Shinichi Ishizuezłoty Judo Men’s 65 kg
Norio Katosrebrny Judo Men’s 71 kg
Takio Ushikubozłoty Judo Men’s 78 kg
Yasuhiro Uwanozłoty Judo Men’s 86 kg
Masakazu Saitozłoty Judo Men’s +95 kg
Hideaki Mogizłotypływanie 400 m freestyle A6
Takeshi Ohoribrązowy pływanie 50 m breaststroke C6
Hisako Touchibrązowy pływanie 400 m freestyle 4
Koji Inadasrebrnytenis stołowy Singles C5
Masaaki Kozakura
Shuzo Saiki
srebrnytenis stołowy Teams TT6

Pozostałe Igrzyska w części drugiej.