Święto Zmarłych – Obon お盆

Głęboko zakorzenione w tradycji Japonii święto buddyjskie, podczas którego oddaje się cześć swoim zmarłym przodkom nazywane jest Obon お盆. Jest to czas odwiedzania grobów swoich zmarłych członków rodziny, a także ofiarowania im podarków w postaci pożywienia czy kadzideł, ponieważ wierzy się, że jest to czas, kiedy zmarłe duchy wracają na ziemię. W przeciwieństwie do naszego listopadowego Święta Zmarłych, pełnego zadumy i powagi, Japończycy podczas tego święta radują się i organizują festyny pełne radosnych śpiewów i tańców.

Obon przypada na różne daty, w zależności od regionu Japonii. Tradycyjnie przypada między 13 a 15 dniem siódmego miesiąca kalendarza słonecznego, czyli lipiec. Ponieważ na początku epoki Meiji, kiedy zmieniono kalendarz ze słonecznego na gregoriański, nie wszystkim to odpowiadało, są regiony Japonii, gdzie Obon przypada na połowę lipca oraz takie (większość), gdzie odbywa się w połowie sierpnia.

Tradycyjnie Japończycy dostają na czas świąt wolne, aby odwiedzić swoich bliskich i ich groby w rodzinnych stronach. Z tego powodu jest to czas wzmożonego ruchu i zapotrzebowania na noclegi, przez co zagranicznym turystom zwykle odradza się planowanie wycieczek w tym czasie ze względu na tłumy podróżników. W 2016 roku szczyt spodziewany jest między 11 a 16 sierpnia.

Obchody świąt różnią się w zależności od regionu. Tradycją jest zawieszanie papierowych lampionów przy wejściach do domów tak, aby błąkające się po świecie duchy mogły łatwo odnaleźć drogę do swoich bliskich. Odprawia się też tradycyjny taniec Bon Odori. Jest to ogólna nazwa tańca wykonywanego z okazji święta zmarłych podczas procesji jednak sam taniec i jego symbolika różni się w zależności od regionu. W jednym będzie od nawiązywał do kultury rybackiej, a w innym do kopalnianej. Najpopularniejszym z nich jest prawdopodobnie festiwal Awa Odori na Tokushimie, o którym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

20140728200323_185721

W domach przy ołtarzykach buddyjskich, gdzie oddaje się cześć zmarłym przodkom, na czas święta ustawia się ofiary z owoców, słodyczy, kwiatów i kadzidła. Ciekawą tradycją są też zwierzątka symbolizujące konia i krowę, zrobione z ogórka i bakłażana. Koń ma pomóc duchom szybko przedostać się do świata żywych, a krowa, nieco wolniejsza, opóźnić wyjazd.

Na zakończenie święta duchy zmarłych są odsyłane z powrotem do zaświatów za pomocą rytuałów z użyciem ognia, na przykład zapalone papierowe latarnie są wkładane do rzek, aby prowadziły duchy.

 

źródła zdjęć: mikuninohiroba.sakura.ne.jp, eigo-tatsujin.net, townnews.co.jp, free-photos.gatag.net