Święto Tanabata 七夕

Lato w Japonii to czas licznych festiwali. 7 lipca obchodzone będzie święto Tanabata 七夕. Festiwal ten wywodzi się z tradycji chińskiej, wedle której 7. dnia 7. miesiąca księżycowego spotykają się ze sobą gwiazdy Wega i Altair, przez resztę roku oddzielone od siebie Drogą Mleczną. Według chińskiej legendy wspomniane gwiazdy to w rzeczywistości para kochanków, zwana po japońsku Orihime (Prządka) i Hikoboshi (Pasterz).

Początki fascynacji gwiezdnym romansem w Japonii przypadają na czas rozkwitu kultury dworskiej – okres Heian (794-1185). Początkowo obchody święta były organizowane wyłącznie na dworze cesarskim, wśród szerokich rzesz społeczeństwa obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w epoce Edo (1603-1868). Z tego właśnie okresu pochodzi większość kultywowanych obecnie zwyczajów, jak np. zapisywanie życzeń na podłużnych paskach papieru (tanzaku). Współcześnie odręcznie wykaligrafowane życzenia zapisywane na ozdobnym papierze zawieszane są na bambusowych witkach. Dzień po święcie bambusy wraz z życzeniami zostają wrzucone do rzeki lub oceanu i podpalone jako ofiara.

Pierwotnie daty tradycyjnych świąt w Japonii były wyznaczane według kalendarza księżycowego. Zatem święto Tanabata przypadało na 7. dzień 7. miesiąca księżycowego, co często odpowiadało sierpniowi w kalendarzu gregoriańskim (w tym roku jest to 2 sierpnia). Dlatego terminy obchodów święta różnią się w zależności od regionu Japonii – w rejonie Kantō obchodzone jest ono w lipcu – największe uroczystości mają miejsce w mieście Hiratsuka w prefekturze Kanagawa. Najsłynniejszym miejscem w skali kraju jest miasto Sendai w północno-wschodniej Japonii, w którym świętuje się Tanabatę w dniach od 5 do 8 sierpnia, a sam festiwal zaliczany jest do trzech największych świąt rejonu Tōhoku (Tōhoku Sandai Matsuri).

W czasie Tanabaty główne ulice handlowe w miastach ozdobione są kolorowymi girlandami i wstęgami, których długość dochodzi nieraz do kilku metrów. Ozdoby charakterystyczne dla miasta Sendai składają się ponadto z 7  elementów o znaczeniu symbolicznym: wspomniane tanzaku (postępy w nauce i kaligrafii), papierowe kimono (amulet przeciwko chorobom i niebezpieczeństwom; doskonalenie w nauce szycia), papierowy żuraw (orizuru – bezpieczeństwo ogniska domowego, zdrowie i długowieczność), sakiewka (kinchaku) na powodzenie w biznesie, papierowa sieć (toami) zapewniająca obfite połowy i plony, kuzukago, czyli kosz na śmieci – wyobrażenie czystości i porządku oraz fukinagashi – papierowe wstęgi symbolizujące nici Orihime. Natomiast kolista, górna część ozdoby określana jest mianem kusudama.