Jedna dziesiąta wszystkich aktywnych wulkanów na świecie znajduje się w Japonii. Częstotliwość występowania trzęsień ziemi jest tam wysoka — niemal codziennie występują one w różnych częściach kraju. Na szczęście, większość z tych wstrząsów jest całkowicie niegroźna — trudno jest je nawet zauważyć.
Japonia jest narażona na trzęsienia ziemi, ponieważ pod wierzchnią skorupą ziemi znajdują się rozległe warstwy tektoniczne o grubości 70 kilometrów. Poszczególne płaty tej warstwy przesuwają się rokrocznie o kilka centymetrów, powodując tym samym zniekształcenie powierzchni ziemi. Usunięcie zniekształceń pociąga za sobą wzajemne napieranie na siebie poszczególnych płatów skalnych, w związku z czym następuje trzęsienie ziemi.
Największe trzęsienie ziemi w Japonii oraz czwarte co do wielkości na świecie miało miejsce 11 marca 2011 roku i dotknęło szczególnie rejon wyspy Honsiu. Trzęsienie o sile 9 stopni w skali Richtera spowodowało tsunami, którego fala uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, co spowodowało najdroższą w dziejach katastrofę naturalną.
źródło zdjęć: kumudranews.com