Chien shōmei sho 遅延証明書 – zaświadczenie spóźnienia się pociągów w Japonii

W Japonii firmy, urzędy i szkoły bardzo surowo podchodziły do ​​pracowników i studentów przybywających na czas do pracy lub szkoły. Kiedy tak duża część populacji polega na transporcie publicznym, zwłaszcza na systemie kolejowym, każde opóźnienie może mieć wpływ na dużą liczbę osób. Aby pomóc swoim pasażerom uniknąć kłopotów z osobami sprawującymi nad nimi władzę, japońskie koleje od dawna wprowadzają procedurę, która pomaga udowodnić, że opieszałość pasażera nie wynikała z jego winy. Gdy pociąg jest opóźniony w Japonii, personel każdej stacji, na której zatrzymują się opóźnione pociągi, roześle świadectwo densha chien shōmei sho 電車遅延証明書 lub świadectwo opóźnienia pociągu, które można dostarczyć szefowi, nauczycielowi, administratorowi szkoły lub innym osobą sprawującym władzę jako dopuszczalne usprawiedliwienie za spóźnienie.

Jak dostać chien shōmei sho? Jeśli twój pociąg się spóźnia, pracownik stacji często będzie stał na platformie lub przy bramie biletowej, wydając certyfikaty wychodzącym pasażerom. Jeśli nie, przejdź do lady przy bramce biletowej i powiedz poniżej: Chien shōmei sho o onegai shimasu? 遅延証明書をお願いします。(Czy mogę prosić o chien shōmei sho?).

Japoński system pociągów jest dobrze znany ze swojej punktualności. Harmonogramy pociągów są pokazywane co do minuty, a Ty możesz zaplanować swój plan podróży, mając pewność, że pociągi dotrą dokładnie o tej godzinie, którą obiecuje harmonogram. Nawet kilka minut opóźnienia (nawet 2-3 minuty) sprawi, że personel pociągu szczerze przeprosi pasażerów za niedogodności.

Źródła zdjęć: en.wikipedia.org