Ciekawe miejsca w Tokio – Kappabashi 合羽橋

 
Kappabashi-dōri(合羽橋通り) to jeden z niezwykle ciekawych punktów na mapie turystycznej Tokio. To ulica handlowa zlokalizowana pomiędzy rejonami Ueno i Asakusa, która przyciąga zwiedzających niezwykle bogatym asortymentem akcesoriów kuchennych. Nazwa ulicy – dosłownie most kappy, pochodzi przypuszczalnie od płaszczy przeciwdeszczowych (kappa) suszonych przez mieszkańców na pobliskim moście lub od nazwiska kupca – Kihachi Kappaya. Ponieważ kappa oznacza także tajemniczego wodnika – postać często pojawiającą się w japońskiej mitologii i przekazach ludowych, którą tytułowym bohaterem swojej noweli uczynił także Akutagawa Ryūnosuke, większość sklepów zaadaptowała postać mitologicznego kappy jako swoją maskotkę.

W punktach handlowych, gęsto usianych po obu stronach głównej ulicy oraz w bocznych alejkach, znajdziemy wszystkie rzeczy niezbędne do wyposażenia domowej kuchni, czy nawet restauracji – począwszy od przedmiotów wielkogabarytowych (np. meble restauracyjne, specjalistyczne kuchenki, płyty grzewcze i inne elementy wyposażenia) po garnki i patelnie, zastawę stołową i drobny sprzęt kuchenny. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na słynące z ostrości noże (zwłaszcza te kute ręcznie przy użyciu technik płatnerskich stosowanych przy wyrobie tradycyjnych, japońskich mieczy) i tarki, foremki do ciasteczek (które są tak ostre, że wykonamy nimi także dekoracje z twardych warzyw korzeniowych), specjalne patelnie do japońskiego omletu (tamagoyaki) oraz przepysznych smażonych kulek ze ośmiornic (takoyaki). Wśród zachodnich turystów furorę robią plastikowe imitacje potraw. Często wystawiane w witrynach barów i restauracji modele dań, w przypadku braku anglojęzycznego menu, nieraz ratują wygłodniałego podróżnika z opresji. Na Kappabashi-dōri znajduje się kilka sklepów specjalizujących się we wspomnianych imitacjach z plastiku, jednak należy od razu zaznaczyć, że ich zakup to spory wydatek. Przykładowo breloczek w kształcie sushi kosztuje ok. 1000 jenów, natomiast ceny większych modeli całych potraw dochodzą do 10 000 jenów, czyli blisko 300 zł!

Najbliżej ulicy handlowej zlokalizowany jest przystanek autobusów miejskich (Toei basu) Kikuyabashi oraz stacje metra Tawaramachi (linia Ginza Tōkyō Metro) i Iriya (linia Hibiya Tōkyō Metro). W tygodniu większość sklepów jest czynna w godzinach 9:00-17:00. Większość otwarta jest także w soboty, lepiej jednak unikać zakupów w niedziele i dni świąteczne, bo wówczas działa jedynie ok. 30% z ponad 150 specjalistycznych punktów. Dokładną mapę, niestety tylko w języku japońskim, można znaleźć tutaj oraz tu (po kliknięciu na określony rejon wyświetla się szczegółowa lista sklepów).

Kappabashi - imitacje sushiKappabashi - foremki