Dzień psa pomocą na udaną ciążę

Łatwy poród to po japońsku 安産 (あんざん, anzan) i jest kojarzony w kulturze Japonii z psami. Jest tak ponieważ psi poród jest często relatywnie łatwy i przynosi wiele potomstwa. Tak jak pisałam w artykule o (Doyo no Ushi no Hi) cykl zodiakalny trwa 12 dni. Co 12 dni powtarza się ten sam znak zodiaku czyli jedno z dwunastu zwierząt. Pies jest jednym z Chińskich znaków zodiaku.

W 5-tym miesiącu ciąży w dzień przypadający na 犬の日 (inu no hi, dzień psa) kobiety udają się do świątyni prosząc o pomyślną ciążę i łatwy poród. W ciągu miesiąca wypada od dwóch do trzech dni psa nie jest to więc problemem. Podczas wizyty ciężarna kobieta może wziąć udział w ceremonii. Pod koniec ceremonii kobiety zostają obdarzone modlitwą i pasem ciążowym 腹帯 (fukutai). Koszt takiej ceremonii zaczyna się od 5,000 yen czyli ok. 180 zł. Za ceremonię płaci się pieniędzmi zawiniętymi w specjalną kopertę のし袋 (noshi bukuro). W przypadku kobiet, których ciąża nie przebiega odpowiednio bądź jest niebezpieczeństwo konsekwencji uczestnictwa w ceremonii np. w upalny dzień, kobiety wybierają inną datę bądź nie uczestniczą w ceremonii fizycznie.

Co ciekawe jak komentowała jedna z kobiet urodzona poza Japonią a mieszkająca w Japonii na swoim blogu „Podczas ceremonii mogłam słyszeć jak mnich mówi moje imię oraz adres zamieszkania. Zakładam, że to po to aby bogowie wiedzieli gdzie dokładnie mają się udać. Mają w końcu bardzo wiele kobiet, którymi muszą się zaopiekować. Nie mogą więc tracić czasu na to aby zgubić się w drodze do którejś.”

Podczas ciąży prezenty związane z psami są bardzo mile widziane.

cytat z bloga thewagamamadiaries.com