Dźwięk japońskiego lata – cykady 蝉

Fani anime na pewno będą zaznajomieni z tym tematem – jest gorąca, letnia noc, bohater leży w łóżku, ale nie może spać, bo za oknem coś strasznie hałasuje… Cykady, po japońsku semi セミ lub 蝉, czyli gatunek owadów z rodziny pluskwiaków, są symbolem japońskiego lata. Pojawiają się na drzewach i krzewach zaraz po zakończeniu pory deszczowej, a samce głośno i wyraźnie zaznaczają swoją obecność wydając dźwięki za pomocą tymbali. Opisanie cykadowej piosenki może być trudne, tym bardziej, że każdy gatunek z ponad 1,500 cykad śpiewa ją nieco inaczej. Jedno jest pewne – robią niezły hałas!

Panuje powszechne przekonanie, że Japończycy są bardzo przywiązani do natury i uwielbiają dźwięk cykad, ponieważ kojarzy im się z latem. Jednak zarówno wśród Japończyków, jak i mieszkających w Japonii obcokrajowców można też znaleźć opinie, że cykady są niezwykle męczące. Faktycznie, jeśli ktoś mieszka w pobliżu drzewa, „cykanie” bywa czasem tak uporczywe, że nie pozwala w nocy zasnąć.

Kolejną ciekawa rzeczą związaną z cykadami i latem są ich pancerzyki pozostawione podczas linienia. Wylinki, bo tak się fachowo nazywają, wyglądają tak realistycznie, że można je pomylić z prawdziwymi cykadami!

Wylinka

 

Latem można często spotkać dzieci biegające po parkach z siatkami i pudełkami na owady, polujące już nie tylko na wylinki, ale także żyjące cykady.

 

źródła zdjęć: insects.jp, danishhack.com, tanto.sunnyday.jp, azukichi.net