Historia japońskiego makijażu część 1

Przyjrzymy się bliżej temu jak zmieniały się trendy w  makijażu kreowane głównie przez znane postacie kina Japońskiego ale również jak działała na Japoński makijaż kultura zachodu.
000001 Zaczniemy od roku 1920. Makijaż w tych latach kreował bezradny wygląd.  Cienkie brwi, zacienione oczy (głównie w dolnej linii) i mocno podkreślone,wizualnie zmniejszone usta.

W roku 1930 rozszerzano nieco brwi a usta starano  się powiększyć poprzez  szeroką konturówkę i mocną czerwień. Tu widać było siłę  zachodu ponieważ makijaż ten odbiegał znacznie od tego niegdyś 00002tradycyjnego.

Rok 1950, kształt brwi stał się wyraźnie pogrubiony i ciemniejszy a także coraz  bardziej popularny stał się eyeliner. Coraz bardziej dostępne stawały się    przeróżne kosmetyki pozwalające nie tylko na, chociażby, zmianę koloru skóry      twarzy o 1 czy 2 tony, ale również duże ilości szminek w tonacji czerwonej czy też     000003cieni do powiek.

 Od roku 1960 do pierwszej połowy 1970 roku Japończycy stali się w pełni  świadomi świata. Co do makijażu zaczęto odrywać się od dotychczasowych  trendów (delikatne kolory podstawowe+czerwone usta). Asortyment kosmetyków  został drastycznie powiększony. Zmiany zauważyć można było również u aktorek i  000004modelek, których wygląd chciały naśladować zwykłe dziewczyny. Jaki był tego  efekt? Podwójna linia oka i krzykliwie powiększane rzęsy dla uzyskania wrażenia  bardzo dużych oczu. Jeżeli chodzi o twarz to nadal dominujący był tu jasny odcień  lecz gdzieniegdzie pojawiały się jasno różowe akcenty.

Rok 1970 to  między innymi wojna w Wietnamie i kryzys naftowy jednak Japonia 000005 staje na nogi i błyskawicznie się rozwija. Wtedy też w Japonii widoczna zaczęła  być kultura hipisów. Zgodnie z tym zaczęły królować szeroko i kolorowo  zacienione oczy a sztuczne brwi zaczęły pojawiać się również na dolnej powiece  oka, brwi natomiast stają się bardzo cienkie. Można powiedzieć, że kultura  hipisów dała się mocno we znaki.

000006Druga połowa lat 70. Japońscy projektanci mody zostają zauważeni i zaczynają  cieszyć się ogromną popularnością. Starają się oderwać od zachodnich ikon.  Tak powstał Japoński makijaż stylizowany na modelkach z reklam lat 1973-76.  Kolorowe, podkreślone oczy, obrysowane czarną kredką, mocno czerwone usta i  róż na policzkach.

źródło: http://hma.shiseidogroup.jp/