Halloween w Japonii – ハロウィン

Można śmiało powiedzieć, że w Japonii to święto obchodzi się z równie dużym zaangażowaniem, co w Stanach Zjednoczonych. Co roku, tym razem również w weekend poprzedzający Halloween, ponieważ wypada ono we wtorek, mnóstwo młodych Japończyków przebiera się nie tylko za straszne postacie, ale też za swoich ulubionych bohaterów kreskówek, komiksów czy filmów.

Cały miesiąc październik jest w całej Japonii czasem gorączkowych przygotowań do Halloween. Mnóstwo sklepów jest udekorowanych wydrążonymi dyniami, na półkach pojawiają się specjalne „straszne” lub dyniowe edycje produktów, a sklepu 100-jenowe, np. Daiso, mają ogromne działy poświęcone jedynie sezonowym przebraniom i dekoracjom. 

Halloweenowe specjały z konbini

Tematyczny dział w Daiso

W klubach i restauracjach z okazji święta odbywają się tematyczne imprezy, na których można podziwiać niezwykle dopracowanie stroje. Japońska młodzież, w szczególności dziewczyny, bardzo lubią koordynować swoje przebrania w obrębie grupy, dlatego bardzo częstym widokiem są grupki osób w identycznych strojach.

Koleżanki w podobnych strojach

Od paru lat w okolicy słynnego skrzyżowania w dzielnicy Shibuya w Tokio dzieje się coś na kształt masowej imprezy dla halloweenowych „przebierańców”. Nie ma ona organizatora, ale co roku amatorzy strasznych kostiumów zbierają się tam, aby zrobić zdjęcia, a później wybrać się do jednego z okolicznych barów lub klubów. Ogromny tłum wprawia w konsternację policjantów, którzy próbują go okiełznać, a także ekipy sprzątające, które mają ręce pełne roboty następnego ranka, kiedy ulice są pełne śmieci i fragmentów kostiumów przebierańców. W tym roku wprowadzono nawet zakaz publicznego spożywania alkoholu w okolicy, mający na celu stonowanie szampańskich nastrojów.

Halloween na Shibuyi

Halloweenowe zbiórki to gratka dla fotografów

Skąd tak wielkie zamiłowanie Japończyków do Halloween? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ przyczyn może być tu kilka. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku innych zachodnich „komercyjnych” świąt, takich jak „Valentine’s Day”, jest to efekt fascynacji kulturą zachodnią. Tak samo jak dla nas japońskie święta są egzotyczne, w taki sam sposób Japończycy mogą podchodzić do kolorowych świąt amerykańskich. A Halloween szczególnie mogło im przypaść do gustu również z innego prostego powodu – zamiłowanie do cosplayu jest w tym kraju wyjątkowe! Według zachodnich badaczy kultury japońskiej, takie upodobanie do przebierania się w kolorowe stroje jest efektem konieczności chodzenia w mundurkach i stonowanych strojach na codzień przez Japończyków.

źródła zdjęć: kaumo.jp, nwo17.com, seasonitems.com, sankei.co.jp, flickr.com/photos/mawari