Japońskie „El Dorado” z piasku

Rozpościerająca się jak okiem sięgnąć pustynia, gorące letnie słońce oraz wielbłąd. Nie są to widoki, które kojarzymy z Japonią. Jeśli jednak chcemy połączyć wypad do stolicy Japonii z wizytą w łaźni i przechadzką po pustyni nic nie stoi nam na drodze.

We zachodniej części Japonii w prefekturze 鳥取県 (Tottori) przy wybrzeżu obok miasta Tottori rozpościerają się wydmy. Wydmy rozciągają się przez 16 km wzdłuż plaży i zajmują obszar 88 km^2. Nie są to największe wydmy jakie znajdują się w Japonii jednak te większe w Aomori przeznaczone są do treningów wojskowych. Na szczęście obszar wydm jest parkiem narodowym tak więc wstęp jest darmowy. Na terenie wydm możemy surfować, jeździć na wielbłądach oraz spacerować i turlać się z górki. (Oczywiście nie ma naturalnie występujących wielbłądów w Japonii, są one sprowadzane z innych krajów.)

screen ze strony google.pl/maps

Najlepszym sposobem na dotarcie na wydmy Tottori jest podróż samolotem z Tokio. Niestety shinkanseny nie docierają tutaj tak więc oprócz samolotu pozostają nam tylko zwykłe pociągi oraz autokary.

Wartym do odwiedzenia miejscem jest muzeum piasku w Tottori. Muzeum powstało w 2006 roku. Co roku artyści z całego roku tworzą z piasku z wydm Tottori niesamowite rzeźby. Za każdym razem wystawa ma inny klimat oraz temat przewodni. Głównym artystom muzeum jest Katsuhiko Chaen.

6_2.jpg
Khajuraho group of monuments z 2008/2009 roku

Opłata za wstęp do muzeum wynosi 600 yen. Muzeum jest czynne od 9 rano do 16 popołudniu.

The Legendary Town of "El Dorado"
The Legendary Town od „El Dorado” z 2016/2017 roku.