Japońskie karty IC (ICカード)

W Polsce bardzo wygodne jest korzystanie z płatności zbliżeniowych, które ostatnio stały się standardem nie tylko w  dużych supermarketach, ale także mniejszych sklepikach, kawiarniach, piekarniach czy urzędach. W Japonii w taki sam sposób można zapłacić za bilety komunikacji miejskiej. Służą do tego specjalne karty ICカード (IC kādo, „Integrated Circuit card”). Wspominaliśmy już o tym, że w Japonii króluje gotówka, dlatego możliwość szybkiej płatności kartą jest niezwykle wygodna.

Każdy region, a czasem nawet przewoźnik w Japonii ma swoją własną wersję karty IC. Karty służące do płatności za przejazdy komunikacją miejską w Tokio są nazywane w Japonii Pasmo lub Suica, czyli „super urban intelligent card” (super inteligentna karta miejska”).  Język japoński cechuje duża ilość onomatopei, więc również słowo Suica pochodzi od wyrażenia suisui oznaczającego „gładko”. Wyobraźcie sobie tokijskie metro w  godzinach szczytu, spieszycie się do pracy lub na spotkanie, a do biletomatów jest duża kolejka. Jeśli macie doładowaną kartę Suica, wejście do metra zajmuje tylko 0.2 sekundy!

Karta jest imienna i można ją wyrobić w każdej chwili w biletomacie przy wejściu na stację metra. Trzeba wyłożyć depozyt za wyrobienie karty (około 500 jenów, czyli 18zł), a reszta kwoty na doładowanie zostanie już w całości przeznaczona na zapłaty za przejazdy metrem, pociągiem lub autobusem. Kartę można doładować w biletomacie lub innych sklepach. Przykłada się ją do bramki metra przy wejściu oraz przy wyjściu, a odpowiednia opłata pobierana jest automatycznie z karty. Kartą można również zapłacić za drobne zakupy w automacie z napojami lub w konbini.

Co ciekawe, jest kilka rodzajów kart, w zależności od miasta,w którym się kartę wyrobiło, jednak taka karta jest ważna w całej Japonii. W sierpniu 2015 roku tylko 10 prefektur w całym kraju jeszcze nie korzystało z tej technologii. Do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 planowane jest wprowadzenie tego systemu we wszystkich prefekturach.

Jeśli planujecie sporo podróżować po Tokio lub/i innych miastach Japonii, warto wyrobić sobie kartę Suica lub Pasmo, aby nie martwić się kupowaniem odpowiednich biletów!

 

źródło zdjęcia: kanpai-japan.com