Japońskie sposoby na powiększanie oczu

 

Japończycy, według dawnych koncepcji wyróżniających 3 rasy człowieka, są przedstawicielami rasy żółtej (inaczej mongoloidalnej). Oprócz koloru skóry, ciemnych oczu i włosów, charakterystyczna dla rasy żółtej jest również fałda mongolska ,która pokrywa górne powieki Azjatów. Fałda mongolska to fałd skórny, który zaczyna się w przynosowym koncie oka i biegnie do góry ponad powieką górną, która jest tym fałdem ”przykryta”. Fałd to silnie rozwinięta podściółka tłuszczowa, która chroni narząd łzowy i gałkę oczną przed zimnem, wiatrem oraz blaskiem słońca- genetyczne przystosowanie do warunków klimatu i krajobrazu.

Podczas, gdy w Europie kobiety często wykonują sobie makijaż na tzw. skośne oczy, Japonki marzą o dużym oczach i korzystają z wszelkich możliwych sposobów by je powiększyć. Najbardziej powszechnym i najtańszym sposobem na powiększenie oczu jest oczywiście makijaż. Eye-liner, specjalnie dobrane cienie, doczepiane rzęsy itd.- make-upowe tricki pozwalają na bardzo dużo, jednak są nieraz bardzo czasochłonne. Innym częstym i dosyć tanim sposobem powiększenia oczu jest zagęszczanie rzęs (koszt ok. 4-5 tys. jenów). Niemal każda Japonka korzysta lub chociaż raz korzystała z tego zabiegu.

eyemake

Dla kobiet, które nie preferują intensywnego makijażu oraz zagęszczanych rzęs (mężczyźni w Japonii preferują kobiety naturalne) istnieje inna perspektywa. Bardzo popularne w Azji są specjalne kleje, taśmy klejące do powiek (koszt ok. 1-1.2 tys. jenów). Sprawiają, że oko jest większe i okrąglejsze. Nie jest to jednak rozwiązanie permanentne, klej lub taśmę trzeba sprawdzać, czy nie puściły, aplikować co kilka godzin, a na noc należy je zmywać.

tasma

Innym rozwiązaniem często wykorzystywanym przez Japonki pragnące mieć większe oczy są soczewki powiększające źrenice (koszt za -jednodniowe- ok. 3 tys. jenów za komplet na 30 dni, -2-tygodniowe- ok. 3 tys. jenów, miesięczne- ok. 4-4.5 tys. jenów). Oczywiście na rynku znajduje się wiele tańszych odpowiedników, najczęściej z Chin i Korei, z którymi należy jednak uważać, gdyż mogą podrażniać oczy!

soczewki

Najdroższym, lecz trwałym rozwiązaniem problemu Japonek jest operacja plastyczna oka. Najprostsza, odwracalna operacja polega na ”zszyciu” górnej powieki z fałdą (koszt. ok. 50 tys. jenów). Inną opcją jest odessanie tłuszczu znajdującego się wokół oczu (koszt. ok. 100 tys. jenów). Operacja, która trwale rozwiązuje problem małych oczu to powiększenie oka poprzez usunięcie zmarszczki nakątnej (koszt ok. 200-300 tys. jenów).