Japońskie szkoły kojarzone są z identycznie ubranymi uczniami w mundurkach. Nie jest to oczywiście regułą, mundurki są przeważnie domeną szkół prywatnych. Brak możliwości wyróżnienia się bądź pokazania indywidualności nie kończy się jednak tutaj. Według japońskich nauczycieli najważniejszym aspektem w szkole jest skupienie całej swojej uwagi na nauce, tak więc wszystko, co może rozproszyć uczniów jest niewskazane bądź nawet zabronione.
Czasem zasady nie wynikają ze złej woli, a wręcz przeciwnie. Jednak żyjąc w kraju, w którym stawia się na jednostkę bardziej niż na grupę jako całość, dużą część z nich ciężko mi samej zrozumieć. Zasady różnią się w poszczególnych szkołach, ostatnimi laty weszło w życie też wiele zmian , w pewnych szkołach zasady nadal pozostają niezmiennie rygorystyczne od długiego czasu.
Dzieci w podstawówce i gimnazjum w wielu szkołach nie mogą przynosić jedzenia ani przekąsek do szkoły. Zasada ta ma swoje uzasadnienie. Ważne jest aby dzieci miały dobrze dobraną i zbalansowaną dietę, dlatego w szkołach jedzenie jest starannie przygotowywane na miejscu. 給食 (kyûshoku), bo tak nazywa się szkolny posiłek, jest ważną częścią dnia. Przekąski przy takim wkładzie pracy w dietę uczniów nie są potrzebne, wręcz zbędne. Kyûshoku nie występuje w każdej szkole, przeważnie w szkołach podstawowych i gimnazjach. W szkołach, w których go nie ma, uczniowie przynoszą ze sobą 弁当 (bento).
Od uczniów wymagane jest zachowanie neutralności w wyglądzie. Chodzi tutaj o włosy, kolor skarpetek, butów czy nawet gumki do włosów. Jak wiadomo większa część Japończyków ma czarne bądź ciemne włosy. W regulaminie pewnych szkół zasada dotycząca koloru włosów nie mówi o naturalnym kolorze a o czarnym. Skutkiem tak brzmiącej zasady jest to, że osoby które urodziły się z brązowymi włosami aby mieć „naturalny”, „nie farbowany” kolor musiały się pofarbować na czarno. Buty dzieci w szkole, nawet w liceum noszą takie same. Nazywają się 上履き (Uwabaki) i są wygodnymi płaskimi wsuwanymi butami. W naszych szkołach dzieci także zmieniają obuwie po wejściu do szkoły, my jednak mamy tę wygodę, że obuwie możemy dostosować do własnych preferencji.
Dzieci w szkole sprzątają po sobie klasy. Zasada ta została stworzona w celu nauczenia dzieci porządku i odpowiedzialności. Uczniowie sprzątają swoją klasę, jak i korytarz szkolny. Do sprzątania przydzieleni są dyżurni, tak aby po kolei wszyscy uczniowie wykonali ten obowiązek. Dodatkowo niektórzy odpowiedzialni są za np. podlewanie kwiatów. W japońskich szkołach tak jak u nas w klasach 1-3 w podstawówce, klasy przyporządkowane są do konkretnych sal. Klasy takie jak muzyka czy plastyka mają swoje własne pomieszczenia.