Konkurs Chopinowski 2015: startują eliminacje !

Dziś w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaczną się eliminacje 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Tegoroczny konkurs może być przełomowy z kilku powodów, niekoniecznie artystycznych. Już wiadomo, że padł rekord zgłoszeń – ponad 450 pianistów zadeklarowało chęć udziału w październikowym turnieju. To rekordowa liczba w skali konkursów pianistycznych na świecie i o ponad sto większa niż w poprzedniej edycji. W tym roku do konkursu chciało stanąć aż 88 Japończyków (o 31 osób więcej niż pięć lat temu), w ostatecznych eliminacjach udział weźmie udział 25 pianistów i pianistek z Japonii.

Każdy z nich zaprezentuje 30-minutowy program, w którym muszą się znaleźć wybrane etiudy, nokturny, mazurki, ballady, scherza (ewentualnie Fantazja f-moll lub Barkarola Fis-dur).

Będzie też rewolucja technologiczna – Konkurs Chopinowski w przestrzeni wirtualnej w aplikacji mobilnej (dla systemów Android i iOS). Chopin Competition, bo tak nazywa się ta aplikacja, umożliwi użytkownikom łatwy i szybki dostęp obszernej bazy informacji o konkursie (aktualności i historia), ale przede wszystkim pozwoli na żywo słuchać najpierw eliminacji, a później przesłuchań konkursowych bez względu na miejsce.

Ogłoszenie wyników eliminacji nastąpi 25 kwietnia.