O pięknych i zdobnych japońskich wachlarzach wielu z nas słyszało. Wachlarze generalnie przydają się do ochładzania samego siebie jak i do grilla. Co ciekawe składane w harmonijkę wachlarze pochodzą najprawdopodobniej z Japonii. Pierwszy zapis o Japońskich wachlarzach pochodzi z czasów Chińskiej dynastii Song (960–1279). W zapiskach z tego okresu jest napisane, że w jej trakcie japoński mnich podarował Chińskiemu cesarzowi składany wachlarz.
Wachlarze w Japonii były symbolem statusu. W erze Heian wachlarze przeznaczone były dla wyższej klasy. Ich popularność była tak ogromna, że w XVIII i XIX w. były bardzo modne nawet w Europie.
Wachlarze Uchiwa (団扇) to jeden z rodzai wachlarzy produkowanych w Japonii. Przypominają kształtem paletkę od ping ponga. Są sztywne i wytrzymałe. Tradycyjnie wykonywane z drewna bambusowego obecnie występują często w formie plastikowej. W Japonii najczęściej możemy je spotkać na festiwalach oraz podczas letnich promocji firm, które za pomocą wachlarzy reklamują swoją firmę.
Wachlarze Sensu (扇子) / Ogi (扇) to składane wachlarze. Oryginalnie tworzone były z drewna bambusowego pokrytego barwnie zdobionym papierem washi. Obecnie tworzy się je najczęściej z papieru, drzewa sandałowego czy materiałów w tym też jedwabiu. Istnieją też wachlarze nazywane Brisé wykonane z płytek drewnianych połączonych paskami materiału bądź sznureczkami.