Meido café (czy też meido kissa) to popularny w Japonii rodzaj kawiarni, w których gości obsługują kelnerki ubrane w stroje pokojówek. Miejscem, w którym wszystko się zaczęło, i zlokalizowane jest najwięcej tego typu przybytków, jest tokijska Akihabara – dzielnica elektroniki i mekka fanów (otaku) mangi i anime.
Kelnerki w meido café traktują klienta jak pana domu, już na progu witając gościa słowami: „Witam w domu, mój Panie!”. Także przy przyjmowaniu zamówienia często przyjmują wiernopoddańczą pozycję, klęcząc przy stoliku, czy też przyklękają by zamieszać gościowi łyżeczką herbatę. Także strój kelnerek stanowi odzwierciedlenie pełnionej przez nie roli – ich ubiór wzorowany jest na francuskich pokojówkach, które uchodzą za wzór kompetencji i oddania. W skład kostiumu wchodzi biała halka, krótka sukienka, falbaniasty fartuszek, opaska na głowę (także ozdobiona licznymi falbankami), czasami dodatkowa opaska z kocimi uszami oraz wysokie podkolanówki z kokardkami. Same dziewczyny powinny być młode i atrakcyjne, a także uosabiać mangową estetykę moe, czyli być słodkie, urocze, niewinne i bezpretensjonalne.
Kelnerki ubrane w stroje powabnych pokojówek nie tylko serwują napoje i posiłki, często finezyjnie przyozdabiając podawane potrawy (np. omlet faszerowany ryżem – omuraisu) uroczymi pyszczkami zwierząt i serduszkami malowanymi ketchupem, lecz nieraz prezentują także bogaty program artystyczny. Za dodatkową opłatą można pograć z obsługą lokalu w gry lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Czasami oferta obejmuje także inne, nietypowe usługi, jak na przykład karmienie gościa łyżeczką, czy też zabieg czyszczenia uszu (mimikaki) i masaże ciała (w tym przypadku klient pozostaje w ubraniu).
Główną klientelę lokali stanowią fani mangi i anime. Ceny potraw i napojów w menu są porównywalne z cenami w innych lokalach gastronomicznych. Wspólna gra to wydatek rzędu 600 jenów (ok. 18 zł), natomiast uwiecznienie swojego spotkania z uroczą pokojówką to podobny koszt (za zdjęcie wielkości wizytówki!). W kawiarniach z pokojówkami nie można samemu wykonywać zdjęć obsłudze, a w przypadku korzystania z odpłatnej obsługi fotograficznej często obowiązują różne ograniczenia, np. na jednym zdjęciu można pozować jedynie z jedną kelnerką. Jednak prawdziwi fani za możliwość spędzenia czasu z młodymi kobietami będącymi ucieleśnieniem ich marzeń i fantazji – żywym awatarem ich ulubionych postaci komiksowych, są gotowi ponieść wysokie koszty. Natomiast sam strój pokojówki stanowi obok szkolnego mundurka jeden z największych fetyszy dla japońskich mężczyzn. Podstawowe elementy ubioru pokojówki można bez problemu dostać w sklepach (np. Don Quijote, w cenie ok. 10.000 jenów, czyli blisko 300 zł!), jednak co ciekawe, większy wybór fasonów można znaleźć na dziale męskim!