Muzeum Miho ミホ ミュージアム

Muzeum Miho znajduje się na zalesionym wzgórzu na zachód od centralnej Koki i można je zwiedzić podczas wycieczki do Kioto. Zostało zaprojektowane przez znanego architekta I. M. Pei i nosi imię Koyamy Mihoko, jednej z najbogatszych kobiet w Japonii i założycielki muzeum.

Architektura muzeum i otoczenie tworzą jedną integralną całość. Założenie architektoniczne miało na celu połączenie środowiska stworzonego przez człowieka oraz środowiska naturalnego. Wnętrze muzeum kontynuuje ten temat poprzez użycie stali i szkła oraz ciepłego kamienia, tworząc tym samym ramę dla panoramicznego widoków ukazującego okoliczne doliny.

Eksponaty muzeum składają się z dzieł sztuki starożytnych cywilizacji. Można podziwiać eksponaty sztuki egipskiej, rzymskiej oraz różnych kultur azjatyckich. Dzieła te pochodzą głównie z prywatnej kolekcji Koyamy. Główna wystawa zmienia się co roku, a specjalne eksponaty zmieniają się co kilka miesięcy.

Na terenie muzeum znajduje się również restauracja, która przygotowuje potrawy z warzyw organicznych. Warzywa te są hodowane na farmie organicznej, znajdującej się 15 minut drogi od muzeum.

Źródła zdjęć:commons.wikimedia.org, .departures.com