Muzeum na świeżym powietrzu (Hakone Open-Air Museum)

Jedno z najciekawszych, a zarazem najpiękniejszych muzeów na świeżym powietrzu znajduje się w prefekturze Kanagawa. Dzieła sztuki w Muzeum Hakone posiadają niebywałe tło- naturę, która potęguje wrażenie niezwykłej harmonii i równowagi pomiędzy sztuką a naturą. Dzieła Picasso, Henry’ego Moore’a, czy Churyo Sato zyskują nowe znaczenie w otoczeniu drzew, traw i gór.

Całość dzieł sztuki prezentowanych w Muzeum Hakone można podzielić na 3 aspekty tematyczne: nawiązujące do kultury Japonii, uwzględniające wątki z mitologii greckiej, a także prezentujące abstrakcyjność i nowoczesność rzeźby. Muzeum odznacza się również ciekawymi realizacjami architektonicznymi, np. masywna szklana wieża pozwalająca obejrzeć ze swojego szczytu cały teren, na którym znajduje się kolekcja rzeźb. Stwarza również wiele możliwości dla młodych projektantów, których prace umieszczane są w licznych pawilonach na terenie muzeum. Przykładem jest drewniana konstrukcja, w której środku znajduje się gąszcz kolorowych robótek. Jest to gigantyczny plac zabaw, który został zaprojektowany przez Tezuka Architects.

Wiele prac całkowicie wtapia się w park, na przykład pływający staw z rzeźbami autorstwa Marty Pan. Była ona francuską rzeźbiarką abstrakcyjną, która zmarła w 2008 roku. Jej prace były generalnie zaprojektowane tak, aby odnosiły się konkretnie do miejsca, w którym się znajdowały i uzupełniały otaczające je środowisko.

W muzeum można znaleźć o wiele więcej inspirujących i ciekawych eksponatów. Jeżeli jesteście zainteresowani wizytą lub chcielibyście poczytać więcej to więcej informacji znajdziecie tutaj.

Źródła zdjęć: www.hakone-oam.or.jp, barwyszkla.pl, www.justgoplacesblog.com