Narty w Japonii – Niseko ニセコ町

 

Japonia stała się obowiązkowym kierunkiem wypraw wielu zwolenników sportów zimowych. Dlaczego? To właśnie w Japonii, na wyspie Hokkaido, każdej zimy notowane są największe ilości śniegu. W ciągu sezonu narciarskiego pokrywa śnieżna ma tam średnią wysokość 15 m. Szczególnym zainteresowaniem na Hokkaido cieszą kurorty położone w mieście Niseko (jap. Niseko-cho ニセコ町).

Niewątpliwie mają na to wpływ krajobrazy (obok kurortu wznosi się wulkan Yotei nazywany „Fuji północy”) oraz warunki, czyli wszelkiego rodzaju wyciągi, gondole, ratrakowane i oświetlone stoki, doskonała baza hotelowa i malowniczość miasteczka.

Ale najważniejszy jest śnieg – ponieważ opady przychodzą tu wprost znad Syberii, śnieg jest bardzo suchy i jest go naprawdę dużo, a średnia temperatura (ok. -5 st. C w styczniu), sprawia, że śnieg jest cały czas świeży. Wysokości nad poziomem morza nie są na Hokkaido duże, przeważnie jest to 1000-1600 m n.p.m. Zdecydowanie większość tras jest typowo leśnych. Zagrożenie lawinowe praktycznie nie istnieje, a jazda poza trasami jest na ogół dozwolona. Nie należy jednak łamać przepisów kategorycznego zakazu wstępu, gdyż może to grozić wydaleniem z ośrodka.

Jedną z największych atrakcji tego regionu jest możliwość zorganizowania wycieczki i zjazdu na nartach do wnętrza wulkanu Yotei.
 Kilka wskazówek:
1. Przed wyjazdem warto zapoznać się ze stroną:  www.skijapan.com
2. Informacje na temat Niseko Village:  www.niseko-village.com
3. Najlepszy termin do wyjazdu do Japonii: styczeń- luty
źródła zdjęć: eritokyo.jp, topicsfaro.com, wildsnow.com, hokkaidosan.com