Azjatyckie seriale mają wierną rzeszę fanów na całym świecie, w tym także w Polsce. Oto lista japońskich dram, które na początku roku 2018 przyciągnęły przed telewizory najbardziej liczną rodzimą widownię:
10.
花のち晴れ〜花男 Next Season〜 (Hana Nochi Hare 〜Handan Next Season〜)
Tytuł angielski: Boys Over Flowers Season 2
Obsada: Hana Sugisaki, Shō Hirano, Taishi Nakagawa, Tatsuomi Hamada, Mio Imada
Zestawienie otwiera nakręcona przez stację TBS kontynuacja dramy Hana Yori Dango (花より男子), której nie trzeba przedstawiać fanom japońskich produkcji telewizyjnych. Jest to jedna z najpopularniejszych serii – doczekała się tajwańskiego, południowokoreańskiego, chińskiego oraz indyjskiego remake’u.
Akcja dzieje się dziesięć lat po opuszczeniu murów elitarnej Eitoku Gakuen przez znanych z poprzednich sezonów bohaterów – grupy bogatych chłopaków, zwanych F4. Teraz szkołą rządzi nowa klika – pięcioosobowa Correct 5, której liderem jest Haruto Kaguragi. Chłopak, nie chcąc, by Eitoku utraciło swą dawną renomę, postanawia usunąć ze szkoły nie wspierających jej finansowo uczniów. Jedną z takich osób jest Oto Edogawa – biedna dziewczyna, która po upadku firmy ojca musi ukrywać bankructwo rodziny, gdyż ukończenie przez nią Eitoku jest warunkiem postawionym przez rodzinę jej wieloletniego narzeczonego. Jako ciekawostkę należy dodać, że w serialu na chwilę pojawiają się także Jun Matsumoto, Shun Oguri oraz Shōta Matsuda, ponownie wcielając się w role postaci z Hana Yori Dango.
9.
あなたには帰る家がある (Anata-ni-wa Kaeru Ie-ga Aru)
Tytuł angielski: You’ve Got Someone to Come Home To
Obsada: Miki Nakatani, Hiroshi Tamaki, Santamaria Yusuke, Tae Kimura, Tarō Suruga
Miejsce dziewiąte to Anata-ni-wa Kaeru Ie-ga Aru – nakręcona na podstawie książki Fumio Yamamoto pod tym samym tytułem produkcja telewizji TBS. Opowiada ona o Hideakim i Mayumi Satō, będących małżeństwem od trzynastu lat. Po odchowaniu jedynej córki, nastoletniej Reiny, Mayumi postanawia wrócić do pracy po ponaddziesięcioletniej przerwie. Kobieta jest sfrustrowana tym, że jej mąż lekką ręką wydaje pieniądze i nie pomaga jej w obowiązkach domowych. Pewnego dnia Hideaki poznaje Ayako – całkowite przeciwieństwo swojej żony – i nawiązuje z nią romans.
8.
コンフィデンスマンJP (Konfidensu Man JP)
Tytuł angielski: The Confidence Man JP
Obsada: Masami Nagasawa, Masahiro Higashide, Fumiyo Kohinata, Shinya Kote
Kolejne miejsce zajmuje tym razem serial wyprodukowany przez Fuji TV. Bohaterką komedii The Confidence Man JP jest oszustka Dako, która zajmuje się okradaniem bossów yakuzy i skorumpowanych biznesmenów. Jej partnerami są: młody i oddany swojemu fachowi Boku-chan oraz stary wyjadacz Richard.
7.
正義のセ (Seigi-no Se)
Tytuł angielski: Ms. Justice
Obsada: Yuriko Yoshitaka, Ken Yasuda, Shōhei Miura, Kinari Hirano, Atom Shukugawa
Na miejscu siódmym znajdziemy serial prawniczy produkcji telewizji NTV. Przez dziesięć odcinków śledzimy w nim losy Ririko Takemury, która od dwóch lat pracuje w Jokohamie jako prokurator. Mimo, że idzie jej raczej kiepsko, nie poddaje się i wykonuje swoje obowiązki sumiennie. Dzięki ciężkiej pracy, uporowi i silnemu poczuciu sprawiedliwości, udaje jej się rozwiązywać zarówno prywatne, jak i zawodowe problemy.
6.
もみ消して冬~わが家の問題なかったことに~ (Momikeshite Fuyu ~Wagaya-no Mondai Nakatta Koto-ni~)
Tytuł angielski: The Kitazawas: We Mind Our Own Business
Obsada: Ryōsuke Yamada, Haru, Yukiyoshi Ozawa, Baijaku Nakamura, Nozomu Kotaki
Miejsce szóste to komediowy serial stacji NTV, opowiadający o rodzinie Kitazawa – Taizō, pracującym jako dyrektor gimnazjum, oraz trójce jego dzieci: 38-letnim kardiochirurgu Hirofumim, 27-letniej prawniczce Chiaki oraz najmłodszym, 25-letnim Shūsaku, robiącym karierę w policji. Jako team, nie cofną się przed niczym, by uchronić swoje rodzinne szczęście.
5.
アンナチュラル (Annachuraru)
Tytuł angielski: Unnatural
Obsada: Satomi Ishihara, Arata Iura, Masataka Kubota, Mikako Ichikawa, Kazuki IIo
Pierwszą połowę listy otwiera kolejna produkcja od stacji TBS. Unnatural opowiada o pracownikach laboratorium UDI (Unnatural Death Investigation) – fikcyjnego ośrodka zajmującego się sprawami zgonów, do których nie doszło z przyczyn naturalnych. Główna bohaterka, koroner Mikoto Misumi, wraz ze swoim zespołem – starszym kolegą po fachu Kaiem Nakadō, diagnostyczką laboratoryjną Yūko Shōji, dokumentującym sekcje studentem medycyny Rokurō Kube, oraz dyrektorem laboratorium Yasuo Kamikurą – w każdym z dziesięciu odcinków bada inny przypadek niewyjaśnionej śmierci.
4.
未解決の女 警視庁文書捜査官 (Mikaiketsu-no onna: Keishichou Bunsho Sousakan)
Tytuł angielski: Women Document Detectives
Obsada: Haru, Kyōka Suzuki, Ikki Sawamura, Ken’ichi Endō, Junji Takada
Czwarta pozycja to drama kryminalna stacji Asahi. Główna bohaterka, detektyw Tomo Yashiro, po trwającej miesiąc śpiączce spowodowanej urazami doznanymi podczas brawurowego śledztwa, wraca do pracy w tokijskiej Komendzie Stołecznej Policji. Wkrótce jednak zostaje przeniesiona do mieszczącej się w piwnicy Szóstej Specjalnej Jednostki Dochodzeniowej, gdzie wraz z inną panią detektyw, mającą niemałe problemy z kontaktami międzyludzkimi Risą Narumi, zaczyna pracować nad rozwiązywaniem niewyjaśnionych spraw kryminalnych.
3.
ブラックペアン (Burakku Pean)
Tytuł angielski: Black Pean
Obsada: Kazunari Ninomiya, Ryōma Takeuchi, Wakana Aoi, Satoshi Hashimoto, Misuzu Kanno
Ostatnie miejsce na podium należy do serialu medycznego stacji TBS, nakręconego na podstawie książki Black Pean 1988, której akcję przeniesiono w czasy współczesne. Pracujący w szpitalu uniwersyteckim Seishirō Tokai to świetny chirurg, którego operacje zawsze kończą się sukcesem. Niestety jego arogancja jest źródłem konfliktów ze współpracownikami, przez co Tokai zyskuje przydomek „lekarza, który ratuje pacjentów, ale zabija doktorów”. Gdy w szpitalu zostaje przedstawione nowoczesne urządzenie chirurgiczne, mogące samo dokonywać najbardziej skomplikowanych operacji, sprawiając tym samym, że osoba chirurga stanie się zbędna, Tokai protestuje i postanawia ujawnić mroczne tajemnice szpitala.
2.
BG~身辺警護人~ (BG~Shinpen Keigonin~)
Tytuł angielski: BG: Personal Bodyguard
Obsada: Takuya Kimura, Yōsuke Eguchi, Takumi Saitō, Nanao, Shōtarō Mamiya
Na drugim miejscu znajduje się produkcja telewizji Asahi opowiadająca o losach Akiry Shimazakiego, który przez wypadek, jakiego doznał w przeszłości, musiał porzucić pracę bodyguarda i zatrudnić się jako ochroniarz na budowie. Gdy jego firma otwiera nowy wydział, Shimazaki ukrywa swą przeszłość i rozpoczyna pracę bodyguarda jako nowicjusz.
1.
99.9-刑事専門弁護士- Season II (99.9: Keiji Senmon Bengoshi Season II)
Tytuł angielski: 99 Criminal Lawyer Season II
Obsada: Jun Matsumoto, Teruyuki Kagawa, Fumino Kimura, Jin Katagiri, Magi
Na pierwszym miejscu znalazł się drugi sezon serialu kryminalnego, który zadebiutował na antenie telewizji TBS w kwietniu 2016 roku.
Drama opowiada historię pracującego w kancelarii prawnej Madarame młodego i ambitnego prawnika, Hiroto Miyamy, który w kraju o tytułowym 99.9% współczynniku karalności zajmuje się obroną pozostałych 0.1% oskarżonych. Drugi sezon rzuca więcej światła na powody, dla których Hiroto postanowił zająć się prawem karnym, dowiemy się także prawdy o sprawie sprzed dwudziestu sześciu lat. W drugim sezonie nie powraca niestety Nana Eikura, grająca Ayano Tachibanę, pojawia się jednak nowa postać kobieca – do kancelarii dołącza Maiko Ozaki, była sędzia.
źródła zdjęć: doramalovemama.xyz, drama-mushi.com, ntv.co.jp, jonitame.net, trendydevil.work, cinemabox.biz, watchviews.com, aramajapan.com