Niezwykła punktualność i ciekawość podróżowania pociągami w Japonii.

Jedną z ciekawostek o Japonii jest fakt, którego z czystym sumieniem możemy pozazdrościć. Japończycy są znani ze swojej punktualności, a ich pociągi spóźniają się tam średnio o 18 sekund.

Poza tym jak to w japońskich pociągach, czysto, schludnie i punktualnie. Oczywiście zatrzymują się w dokładnie wyznaczonych miejscach.
a prędkość jaką rozwijają wynosi ok. 100 km/h

W mieście gdzie mieszka 30 mln ludzi i można wszystko perfekcyjnie zagospodarować co do sekundy wszystko jest punktualnie uporządkowane .

Sieć kolejowa w Tokio jest niesamowita, skomplikowana i bardzo rozbudowana. Jednocześnie jest prosta, czytelna i łatwa w obsłudze.

W godzinach szczytu pociągi stają się bardzo zatłoczone, część podróżnych nie może się do nich nie zmieścić. W takich wypadkach wkraczają specjalnie wyszkoleni pracownicy kolei, których zadaniem jest, kolokwialnie mówiąc, upchanie pasażerów w pociągu tak, by zmieściło się ich tam jak najwięcej, a drzwi pociągu mogły się bezpiecznie domknąć.

Japońskie pociągi i możliwość podróżowania nimi to ciekawe doświadczenie nie tylko dla miłośników kolei. Możemy zobaczyć co to oznacza traktować serio swoją pracę na kolei .

Będąc w Japoni można przeżyć miły szok cywilizacyjny. Turystów ogarnia przerażenie jak stacje pociągów i metra wyglądają na miejscu , chodzi tu o japońskie napisy. Zupełnie bezpodstawnie. Opisy angielskie bardzo czytelne, tak więctakiej kultury tylko pozazdrościć.