Do roku 1868 Japonia była krajem odizolowanym od reszty świata. Okres izolacji trwał od 1603 roku. Wówczas to szogun Ieyasu ustanowił tzw. szogunat w Edo (dzisiejsze Tokio). Ieyasu narzucił społeczeństwu pewne nakazy oraz ustanowił wewnętrzny porządek, który miał zachować instytucję szogunatu przez jak najdłuższy okres. W tym celu jeden z późniejszych szogunów, Tokugawa, zabronił wszelkich kontaktów z zagranicą.
Pierwsi przybysze z zachodu dotarli na wyspy japońskie w XVI wieku – byli to kupcy portugalscy, którzy przywieźli ze sobą broń palną. Za nimi podążyli jezuici oraz kupcy z innych krajów — Holandii, Hiszpanii i Anglii. Szogunat obawiał się zagrożenia swojej pozycji w państwie zarówno ze strony chrześcijaństwa, jak i w związku z dostarczaniem na wyspy broni palnej przez kupców. Dlatego właśnie szogunat zabronił cudzoziemcom wstępu na wyspy japońskie. Ci, którzy już przebywali w Japonii, opuścili jej wyspy ze względu na prześladowania chrześcijan — Anglicy wrócili do ojczycny w 1623 roku, a Hiszpanie rok później). Jedynymi obcokrajowcami, którzy mogli zostać (a takżde podróżować między swym krajem, a Japonią), byli Holendrzy, bowiem jako protestanci nie oddawali oni czci obrazom i figurom, wobec tego nie mieli problemu z deptaniem wizerunków Jezusa i Matki Boskiej. Wizerunki takie nosiły nazwę fumi-e (踏み絵), czyli dosłownie „obrazy do deptania” i służyły rządowi japońskiemu do sprawdzania, czy dany obcokrajowiec wyznaje zakazaną przez szogunat religię. Jeśli nie chciał on przejść po obrazie, zostawał skazany na wygnanie, tortury, lub śmierć.
Presja otwarcia się Japonii na świat rosła. Pierwszym, któremu udało się nakłonić Japończyków do zawarcia układu o przyjaźni, był amerykański komandor Matthew C. Perry, który zawinął do Zatoki Tokijskiej z czterema okrętami w 1853 roku. Podobne układy zostały podpisane z innymi państwami: Rosją, Anglią i Holandią. Ostatecznie w 1867 roku cesarz Meiji obalił ustrój feudalny szogunatu i przywrócił władzę cesarską.
W Japonii rozpoczął się okres budowy kapitalizmu. Kraj czerpał z dorobku zachodu wprowadzając nowoczesne instytucje polityczne i tworząc nowoczesny ustrój społeczny. W krótkim czasie na wyspach japońskich powstał nowoczesny przemysł. Społeczeństwo było zachęcane do przyjmowania zachodnich stylów, mody, kultury i obyczajów.
Po pierwszej wojnie światowej Japonia znalazła się wśród państw zwycięskich oraz została zaliczona do grona mocarstw światowych. W związku z wybuchem wojny na Pacyfiku w 1941 roku, przegranej państw osi Rzym-Berlin-Tokio oraz zrzuceniem bomb nuklearnych na Hiroszimę i Nagasaki, Japonia wyczerpana i zmęczona przyjęła warunki kapitulacji przedstawione przez aliantów i poddała się.
Stany Zjednoczone przez sześć lat po zakończeniu drugiej wojny światowej sprawowały nad Japonią kontrolę. Japonia nie miała prawa prowadzić własnej polityki zagranicznej. Rządy w państwie sprawował generał Douglas McArthur. Rząd gen. McArthura wprowadził szereg reform. Dokonano m. in. zmian społeczno-politycznych, dotyczących własności gruntów rolnych, związków zawodowych, przyznania kobietom praw obywatelskich oraz zagwarantowania podstawowych praw obywatelskich wszystkim na równi, jak też likwidacji zaibatsu (wielkich korporacji finansowych).
źródło zdjęć: artandtheology.org, japansocietyny.blogspot.com, happy-korova.ru